لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

ارتش عراق از غیرنظامیان در رمادی خواست این شهر را ترک کنند


فرماندهی نظامی عراق روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای که از تلویزیون دولتی عراق پخش شد از ساکنان غیرنظامی رمادی خواست شهر را از سمت جنوب ترک کنند.

با این حال، روشن نیست آیا انتظار طولانی عملیات بازپس گیری رمادی قریب الوقوع است یا خیر. مقامات عراقی به پیشرفت علیه داعش مکرراً ابراز خوش بینی کرده اند، اما رمادی باجمعیتی عمدتا مسلمان سنی و اعتماد کم به دولت شیعه عراق، همچنان در کنترل داعش است.

یک مشاور نظامی غربی آشنا با برنامه آموزش نیروهای نظامی عراقی می گوید جنگ با داعش برای نیروهای نظامی عراقی در شهر رمادی که یک میلیون جمعیت دارد، کار سختی خواهد بود.

او گفت تجربه موفقیت دولت عراق در بازپس گیری شهر تکریت در بهار گذشته، احتمالا با عملیات رمادی متفاوت و جنگ خانه به خانه در رمادی مشکل خواهد بود.

پس از ماه ها گمانه زنی، عملیات محاصره رمادی چهارشنبه پیش با هدف محدود کردن پیکارجویان داعش آغاز شد.

مقامات آمریکا آشکار از ارتش عراق خواسته اند بر شهرهای عمده دیگر مانند فلوجه نیز تمرکز کنند، زیرا فلوجه به حال خود رها شده است.

مقامات عراقی در مرکز عملیاتی انبار نیز شرایط بازپس گیری رمادی را پیچیده توصیف می کنند زیرا داعش برای حفظ کنترل خود هزاران بمب و مین در این مناطق کار گذاشته است.

جان مک کین و لیندزی گرام دو سناتور جمهوریخواه آمریکا که از عراق بازدید می کنند، روز یکشنبه در گفتگو با تلویزیون سی بی اس گفتند تلاش های باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا علیه داعش باید سرعت و قوت بگیرد.

آنها همچنین خواستار اعزام ۱۰ هزار نیروی آمریکایی به عراق و سوریه شدند. سناتور مک کین گفت منطقه آماده جنگ است.

XS
SM
MD
LG