لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

از سر گیری دوباره اعتراضات ضد دولتی در عراق؛ ده‌ها معترض زخمی شدند


در حالی اعتراضات ضد دولتی در عراق از سر گرفته شده است که گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری و زخمی شدن ده‌ها تن از معترضان در شامگاه یکشنبه ۲۹ دی ماه و بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه است.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که اعتراضات در بغداد روز یکشنبه ۲۹ دی ماه به درگیری کشیده شد و معترضان پس از استفاده ماموران از گاز اشک آور اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی کرده‌اند و خیابان‌ها را بستند.

همچنین در تظاهرات در شهرهای نجف، ناصریه و شهرهای جنوبی عراق نیز گزارش شده است. براین اساس صدها نفر از معترضان با آتش زدن لاستیک‌ها جاده‌های اصلی را در چندین شهر از جمله ناصریه، کربلا و عماره مسدود کردند .

معترضان می گویند که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق وعده‌های داده شده به مردم را عملیاتی نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از ادامه این درگیری‌ها در بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه خبر داد و نوشت که در اعتراضات امروز دست کم ۱۳ نفر در بغداد زخمی شدند.

این خبرگزاری آمار زخمی شدگان در پایتخت عراق را در روز یکشنبه حداقل ۲۷ نفر اعلام کرد و به نقل از مقامات امنیتی نوشت که دست کم ۹ نفر در این اعتراضات بازداشت شدند.

بنابر این گزارش در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاک عراق طی دو هفته گذشته، تظاهرات ضد دولتی در این کشور کمرنگ شده بود، و حالا با کاهش این بحران، فعالان عراقی مهلتی یک هفته‌ای به دولت دادند تا مطالباتشان برای اصلاحات سیاسی را برآورده سازند، و در غیر این صورت رشته تظاهرات جدیدی در راه خواهد بود.

آسوشیتدپرس نوشت که از زمان آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تا کنون دست کم ۵۰۰ نفر در از معترضان عراقی از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG