لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

مرگ حدود ۷۰ نفر معترض دیگر در عراق؛ معترضان از ادامه دخالت‌های جمهوری اسلامی خشمگین هستند


گزارش‌ها حاکی است که صدها نفر از معترضان عراقی روز یکشنبه ۵ آبان ماه در میدان تحریر بغداد اعتراضات خود را ادامه دادند. این اعتراضات در دو روز گذشته ده‌ها کشته بر جای گذاشته است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۵ آبان ماه گزارش داد که در اعتراضات روز جمعه و شنبه دست‌کم ۶۷ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

براین اساس موج دوم اعتراضات علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، در حالی ادامه دارد که تعداد کل کشته شدگان این اعتراضات به ۲۲۴ نفر رسیده است.

رویترز گزارش داد که شبکه «الحدث» اعلام کرد که دولت عراق فعالیت این شبکه و همچنین شبکه «العربیه» وابسته به عربستان را متوقف کرده است.

همچنین سرویس مقابله با تروریسم از مستقر شدن نیروهای خود در بغداد برای «محافظت از تاسیسات و مکان‌های دولتی» خبر داده است.

منابع امنیتی به رویترز گفتند كه آنها برای پایان دادن به اعتراضات از «تمام اقدامات لازم» استفاده می كنند.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که معترضان نسبت به رژیم جمهوری اسلامی ایران، که با احزاب سیاسی مهم در عراق ارتباط نزدیکی دارد و چندین گروه شبه نظامی قدرتمند حمایت می‌کند، خشمگین هستند.

اعتراضات اخیر عراق در ابتدا علیه فساد، بیکاری و مسائل اقتصادی آغاز شد. معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

همچنین شبکه فاکس نیوز به تازگی گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

فاکس نیوز نوشته بود بسیاری از معترضان شبه نظامیان موسوم به حشدالشعبی را، که در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با داعش تشکیل شد، به اقداماتی مانند حمله به معترضان بنا بر دستور رژیم جمهوری اسلامی، و همچنین به فعالیت های درآمدزا و حفاظت از سیاست مداران فاسد و اقدامات خلاف بدون ترس از مجازات متهم می کنند.

ایالات متحده بارها گفته است که جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه های تروریستی و شورشی، عامل بی ثباتی در خاورمیانه است و از طریق نیروی قدس عملا رهبری گروه های شبه نظامی شیعه در عراق را برعهده دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG