لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره حوادث بصره و تاکید بر حفاظت از دیپلماتها


در پی ادامه ناآرامی‌ها در شهر بصره عراق، پارلمان عراق روز شنبه برای بررسی اوضاع، نشست اضطراری تشکیل داد.

بصره طی روزهای گذشته شاهد تظاهرات اعتراض آمیز درباره خدمات عمومی ضعیف، بیکاری، و فساد بوده است. این اعتراضات تا کنون ۱۲ کشته به جای گذاشته است.

وزارت کشور عراق روز شنبه ۱۷ شهریور، مقررات منع آمد و رفت در بصره وضع کرده است. با این حال، یکی از مسئولان فرودگاه بصره گفت که سه موشک کاتیوشا بامداد شنبه به اطراف فرودگاه اصابت کرد، ولی جراحاتی گزارش نشده است. هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

روز جمعه صدها معترض در بصره به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران یورش برده و آنرا به آتش کشیده و شعار «ایران بیرون، ایران بیرون، عراق آزاد، عراق آزاد» سردادند.

در پی این حادثه، هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه، در بیانیه‌ای تاکید کرد که «تحت قانون اساسی عراق، حق اعتراض صلح آمیز و وظیفۀ محافظت از اموال عمومی و خصوصی، در امتداد هم قرار دارند. ما از تمامی طرفین، شامل نیروهای امنیتی و معترضان، میخواهیم حق اعتراض صلح‌آمیز را محافظت کنند و دیپلماتها و تأسیسات شان را حفظ و حراست کنند.»

ناآرامی ها در بصره در یک هفته گذشته شدت گرفت و رو به خشونت گذاشت. هفته گذشته معترضان به ساختمان استانداری حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ضمن اعلام وضعیت اضطراری خواستار خوشتنداری معترضان شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG