لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

نگرانی رییس پارلمان عراق نسبت به وضع امنیت آن کشور


رییس پارلمان عراق هشدار داده است فرارصدها زندانی وضع امنیتی کشور را حتی بدترخواهد کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، اسامه النجیفی امروز پنج شنبه دریک کنفرانس خبری در بغداد گفت جدیدترین گزارش ها حاکی از آن است که بیش از ۵۰۰ زندانی گریختند .

النجیفی، سیاستمدار سنی که اغلب از نوری المالکی نخست وزیر شیعه انتقاد می کند، گفت یک کمیته پارلمانی درباره آنچه اتفاق افتاد تحقیق می کند، وافزود: «وضع وخیم است. ما نمی دانیم آنها کیستند وچه اندازه خطرناک هستند، اما این وضعیت تاثیری منفی برامنیت کشورخواهد داشت.»

شاخه القاعده درعراق مسئولیت حمله یکشنبه شب به زندان های ابوغریب و تاجی درحومه بغداد را که به فرار زندانیان منجر شد، بر عهده گرفته است.

پلیس بین الملل، اینترپل، روز چهارشنبه در مورد احتمال رفتن زندانیان فراری از عراق به کشورهای دیگر منطقه هشدار داد و گفت بسیاری از آنها اعضای ارشد القاعده درعراق هستند، و برخی به مرگ محکوم شده بودند.

از سوی دیگر،‌ گزارش ها از عراق حاکی از حمله ای است که امرو پنج شنبه به گروهی از شیعیان در شمال عراق شده است.

به گزارش اشوشیتد پرس به نقل از یک مقام ارشد پلیس عراق، درتوزخرماتو، درحدود ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد، شورشیان برای منحرف کردن نیروهای امنیتی نخست یک پایگاه نظامی را با خمپاره زیرآتش گرفتند و یک برج مخابرات را منفجر کردند، سپس برای متوقف کردن خودروهای در حال گذر، به سرعت یک پست بازرسی جعلی در بزرگراه ایجاد کردند.

این مقام پلیس عراق افزود که جسد ۱۴ راننده و مسافر درکاروان کامیون هایی که متوقف شده بود، با جراحات گلوله درسرهایشان پیدا شد. همه آنها شیعه بودند.

در شهرباجی ، در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد، ستیزه گران سه سرباز را درحالی که از رستورانی خارج می شدند کشتند.

در شهر کرکوک نیز طی انفجار بمبی که در یک خودرو کار گذاشته شده بود، ۶ مأمور پلیس به شدت مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG