لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

دیدار نخست وزیر عراق با مقامات ایران با هدف تقویت نبرد علیه داعش


سفر نخست وزير عراق به ايران برای هماهنگی در جنگ با داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

نخست وزیر عراق که برای ایجاد هماهنگی در نبرد با داعش به تهران سفر کرده است، با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کرد.

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق که روز چهارشنبه، ۲۷ خرداد در کاخ سعدآباد از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران، مورد استقبال رسمی قرار گرفت، با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کرد.

این سفر، دومین دیدار رسمی آقای عبادی از ایران پس از رسیدن به پست نخست وزیری است. در این دیدارها، طرفین بر تلاش و همکاری در مبارزه با داعش تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، رسانه‌های عراق نیز گزارش دادند که محور اصلی مذاکرات آقای عبادی با مقامات ایران، هماهنگی و همکاری در نبرد با داعش است. سفر نخست وزیر عراق به تهران، دو روز پس از دیدار مشترک او با رئیس اطلاعات ملی آمریکا و خالد بن علی الهمدانی، رئیس اطلاعات عربستان در بغداد صورت گرفته است.

به نظر می‌رسد آقای عبادی تلاش می‌کند تا با همه طرف هایی که می‌توانند به نحوی موثر در جنگ علیه داعش کمک کنند، گفت و گو کرده و خواهان هماهنگی و همکاری بیشتر بشود.

از سوی دیگر، حضور جمهوری اسلامی در عراق به ویژه مدیریت «حشد شعبی»، بسیج نیروهای مردمی عراق، توسط فرماندهان ایرانی، حساسیت‌هایی را نزد سنی‌های میانه‌رو طرفدار دولت و کردها به وجود آورده است. در آخرین تحولات تعدادی از نیروهای حشد شعبی با گروهی از پیشمرگه‌های کرد در دو منطقه در عراق درگیر شده‌اند. این در حالیست که هر دو گروه در جنگ علیه داعش به سر می‌برند.

به نوشته رسانه‌های عراقی، انتظار می‌رود نخست وزیر عراق در سفر به تهران از مقامات ایران خواسته باشد برای کاستن از تنش‌های فرقه‌ای، که می‌تواند به جنگ فرقه‌ای در عراق دامن بزند، تلاش کنند

XS
SM
MD
LG