لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

مشروح گفتگوی اختصاصی بخش فارسی صدای آمریکا با رئیس جمهوری عراق


گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با رئیس‌جمهوری عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:59 0:00

علی جوانمردی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا با فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق گفتگویی اختصاصی انجام داده است که متن کامل آن به شرح زیر است:

پرسش: گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مناطق زیادی از خاک عراق را به کنترل خود درآورده. این در حالی است که گروههای سیاسی اصلی عراق باهم اختلاف دارند. در چنین شرایطی چگونه با داعش مبارزه میکنید؟

پاسخ: داعش میتوان گفت یک سوم خاک عراق را در کنترل دارد. کنترل برخی مناطق را بطور مستقیم در دست دارد و نیروهایش در برخی مناطق نیز رفت و آمد میکنند. بدیهی است داعش چالش بزرگی است که نه تنها مردم منطقه ، بلکه جهان اهمیت زیادی به آن میدهد. همه میدانند که داعش خطری بسیار بزرگ است. ولی اکنون دولت عراق تشکیل شده و میتوان گفت دولتی میهنی است که همه طرفها در آن مشارکت دارند و بنا به خواست و میل خود بر سر برنامه های مشترک آن به توافق رسیده اند. اکنون شیعه ها ، سنی ها ، کردها و همه میکوشند ، با گفتار ، سیاست و موضعی مشترک با داعش مقابله و مبارزه کنند.

پرسش: ولی به نظر میرسه برخلاف صحبتهای شما ، بخش قابل توجهی از سنی ها با داعش هستند. مناطق تحت کنترل داعش برخلاف گذشته امن شده و گفته میشود سنی های ناراضی از داعش حمایت میکنند. آیا برنامه مشخصی دارید برای برگرداندن سنی های ناراضی؟

پاسخ: به این شیوه هم نیست. سنی های ناراضی ابتدا به نوعی به داعش تمایل داشتند. ولی پس از آنکه داعش خود حاکمیت را در دست گرفت ، رضایت و حمایتی که سنی ها نسبت به داعش داشتند ، مختل شد. اکنون سنی ها در صف مقدم ( مبارزه با داعش) هستند و باید نقش آنها ارج نهاده شود. ممکن است برخی از سنی ها با داعش باشند ولی نباید آنرا به مفهوم حمایت همه سنی ها از داعش تلقی کرد. رهبران سیاسی سنی همه ضد داعش هستند و همه میدانند که داعش وابسته به سنی ها نیست. داعش اکنون ضد کردها ، مسیحیان ،ایزدیان و شیعیان است. ولی اکنون ساکنین مناطق سنی با دیدن رفتار داعش بسیار نگران شده اند. رفتار دیکتاتوری و فلسفه عقب افتاده داعش همه را بیمناک کرده است.

پرسش: پس داعشی که شما میگویید اکثر سنی ها و دیگران همه از آن نفرت دارند ، چرا شما همه باهم نمیتوانید آنها را به عقب برانید یا شکست بدهید؟

پاسخ: داعش سلاحهای زیادی دارد بویژه تسلیحاتی که در موصل به دست آورده است. برخی از فرماندهان ارشد عراق به نحوی جدی مقاومت نکرده و فرار کردند. هر ارتشی هم که فرماندهان آن عقب نشینی و فرار کردند روشن است که شکست میخورد. بنظر من باید تحقیقاتی شفاف صورت بگیرد که چرا این اتفاق افتاده؟ چرا عقب نشینی کرده ، شکست خوردند و باعث سقوط موصل شدند؟ جدا از اینها مبارزه با یک انتحاری که مرگ و زندگی برایش مفهومی ندارد و چه بسا فکر میکند پس از کشته شدن زندگی خوبی خواهد داشت ، سخت و دشوار است.

پرسش: با این توصیف آیا در حال حاضر ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ کرد به تنهایی میتوانند داعش را به عقب رانده و شکست بدهند؟

پاسخ: به پشتیبانی نیاز دارند. داعش سلاحهای زیادی دارد. گفتم که سلاحهای ارتش عراق به دست آنها افتاده. ارتش عراق هم نمیتواند همه نیروهای خود را به موصل و مناطق تحت کنترل داعش اعزام کند. داعش اکنون تاکتیکهای جدیدی را به کار میگیرد. در موصل و مناطقی که هدف حملات هوایی است ، نیروهای داعش در منازل مسکونی پناه گرفته اند. زیرا میدانند که به مردم عادی حمله نمیشود و هیچ طرفی حاضر نخواهد شد باعث کشتار صدها غیرنظامی شود.

پرسش: برای مقابله با این تاکتیکهای جدید گروه موسوم به دولت اسلامی ، شما چه واکنشی داشتید؟

پاسخ: کارشناسان نظامی به این منظور برنامه ریزی میکنند. هدف مهم و اساسی آنستکه داعش در عراق و سوریه نابود شود. زیرا اگر کامل نابود نشود دوباره خود را ترمیم و بازسازی میکند.

پرسش: در بحث مبارزه با داعش و کمکهای خارجی ، مساله همکاری احتمالی آمریکا با ایران و شما (عراق) بارها مطرح شد. چه همکاری بین شما و آمریکا و ایران برای مبارزه با داعش وجود داشته؟

پاسخ: همکاری یا عدم همکاری بین ایران و آمریکا به خود آنها ربط دارد. ولی آنچه ما می بینیم ایران نخستین دولتی بود که به عراق کمکهای انسانی ارائه داد و همکاریهای زیادی با ما داشت و حتی سلاح هم به طرفهایی که مقاوت میکنند ، داد.

پرسش: ترکیه و عربستان سعودی چه نقشی دارند؟ بویژه پس از کنفرانسهای جده و پاریس؟

پاسخ: اکنون آنها هم ضد داعش هستند و تصمیم خود را گرفته اند. مفتی های عربستان سعودی حتی فتوا هم دادند که داعش یک گروه تکفیری است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و تنها یک گروه تروریستی است. ترکیه هم همینطور ، من خود با آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه صحبت کردم. ایشان تاکید کرد که در مبارزه با داعش به عراق کمک میکنند.

پرسش: بر میگردم به مسایل داخل عراق. اختلافات اساسی میان تشکیل دهندگان اصلی عراق حل نشده باقی مانده. خود شما کرد هستید. از جمله فروش نفت توسط اقلیم کردستان ، یا ندادن بودجه کردستان از سوی دولت بغداد و ... آیا برنامه ای دارید برای حل این اختلافات؟ چکار کردید؟

پاسخ: در مناطقی که کردستان محسوب میشود ، پیشمرگان کرد میجنگند و همزمان هواپیماهای جنگی عراق پشتیبانی و مشارکت میکنند. پیش از آنکه هواپیماهای آمریکایی هم وارد عمل شوند ، همکاری خوبی میان پیشمرگه ها و هواپیماهای عراقی در جریان بود. اگر اختلافاتی میان بغداد و حکومت اقلیم کردستان وجود داشته باشد به این مفهوم نیست که اجازه دهند داعش هر کاری که میخواهد انجام دهد. زیرا اکنون کردها خود هدف داعش هستند. داعش میکوشد کردستان را به کنترل خود درآورد. به همین دلیل ما کردها باید نه تنها با بغدا بلکه با دولتهای دیگر هم همکاری کنیم. دیدیم که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد چگونه در مورد داعش صحبت شد! این علاوه بر کنفرانسهای جده ، پاریس و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.

پرسش: آقای رییس جمهور ! رهبری کردستان در اربیل بسیار انتقاد میکنند که بودجه آنها را بغداد نمیدهد. شما برای حل این معضل تلاشی داشتید؟

پاسخ: امروز صبح زنگ زدم. سرپرست وزارت دارایی عراق گفت پیش از عید قربان پول این ماه فرستاده میشود.

پرسش: از بودجه و پول ماههای گذشته که داده نشد چه خبر؟

پاسخ: این هم حساب خواهد شد. لازمست گفتگو درباره آن صورت بگیرد. اکنون از مرحله مخالفت با یکدیگر خارج شده و همکاری بین کردها با بغداد جریان دارد.

پرسش: پیش از حمله داعش به کردها مساله همه پرسی استقلال کردستان زیاد مطرح میشد. شما چقدر معتقدید یکپارچگی عراق امکان پذیراست؟ بنظر شما آیا ممکن است بتوان عراق را به حالت عادی بازگرداند؟

پاسخ: تنها با پایبندی به قانون اساسی و با زندگی دمکراتیک ممکن است. پیش از این مشکلاتی بود که دولت نمیتوانست به خوبی چالشها را برطرف سازد. دولت کنونی عراق بر این مبنا ایجاد شده که مشکلات را حل و فصل کند و درباره همه اختلافات گفتگو شود. امید زیادی به اوضاع کنونی دارم تا مشکلات حل و فصل شوند.

پرسش: شما به اینجا نیویورک آمده اید. آیا درباره مشکلات عراق اینجا درخواست مشخصی از آمریکا داشتید؟

پاسخ: پیش از آنکه به اینجا بیایم من از آمریکا درخواست کمک داشتم. این همکاری درجریان بوده و اقداماتی که آمریکا در عراق انجام میدهد بنا به خواست ما است. موضوع تازه اینست که سازمان ملل متحد به سکویی برای عراق و مبارزه با داعش تبدیل شده.

پرسش: برای کشور پرآشوب عراق چه آینده و چشم اندازی پیش بینی میکنید؟

پاسخ: عراق از چند ملت ، دین و مذهب تشکیل شده. فقط عراق نیست بلکه کشورهای اطراف عراق هم همینطور هستند. در جهان هم شاید کشوری نباشد که همه زبان ، دین و فرهنگ مشترک داشته باشند. وجود اختلاف به مفهوم آن نیست که باید از هم جدا شویم. دیدیم که در اسکاتلند به همه پرسی استقلال نه گفتند و ماندن با بریتانیا را ترجیح دادند.

پرسش: یعنی فکر میکنید اگر رفراندوم مشابهی در عراق انجام شود ، مردم عراق با هم میمانند؟

پاسخ: اگر دولت عراق موافق برگزاری چنین همه پرسی باشد ، مساله فرق دارد. با فرض اینکه رفراندوم هم برگزار شود باید به نتایج آن فکر کرد. بریتانیا و اسکاتلند به این نتیجه رسیدند که همه پرسی انجام شود یا کبک در کانادا. ولی مساله ما کردها متفاوت است. زمانیکه تصمیم گرفتیم از عراق جدا شویم تازه مشکلاتمان شروع میشود. برعکس معتقدم ما باید تلاش کنیم همه مشکلات خود را با عراق حل کنیم ، کم کم به جلو رفته و پیشرفت کنیم. سپس اگر روزی روزگاری نسلهای آینده به موضع دیگری فکر کرد ، خود میدانند. ولی اکنون جدا شدن از عراق ساده نیست.

پرسش: چقدر باور دارید که مشکلات میان سه طیف اصلی کرد ، سنی و شیعه حل و فصل شود؟ چقدر زمان نیاز است؟

پاسخ: نمیتوان سقف زمانی برای حل این اختلافات تعیین کرد. ولی داعش باعث شده همه گروههای عراقی متحد شوند. زیرا همه درک میکنند با چه خطر و تهدید بزرگی مواجه هستند. اختلافات داخلی عراق باید حل و فصل شوند زیرا ادامه اختلافات به نفع هیچ طرفی نیست.

XS
SM
MD
LG