لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

برهم صالح در نامه‌ای به رئیس مجلس عراق نسبت به کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری این کشور اعلام آمادگی کرد


برهم صالح، رئیس جمهوری عراق
برهم صالح، رئیس جمهوری عراق

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، روز پنجشنبه ۵ دی، در نامه‌ای به رئیس مجلس این کشور، ضمن ابراز نارضایتی شدید خود از نامزد پیشنهادی احراز مقام نخست وزیری این کشور، گفت که ترجیح می‌دهد از سمت خود کناره‌گیری کند، اما فردی که معترضان با او مخالف هستند را به عنوان نخست‌وزیر عراق منصوب نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برهم صالح به نامزدی اسعد العيدانی، فرد مورد حمایت جریان سیاسی تحت پشتیبانی رژیم ایران، برای کسب مقام نخست وزیری اعتراض داشته است. العیدانی روز چهارشنبه از سوی این جریان نامزد مقام نخست وزیری شد.

العيدانی استاندار بصره بوده است و بسیاری از معترضان عراقی می گویند وی نماینده افرادی است که برای برکناری آنها از قدرت، اعتراضات آغاز شد.

اسعد العيدانی زمانی معاون مدیر ارشد اجرایی بانک البلاد نیز بوده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل نقش ایفا شده توسط این بانک در امر انتقال پول برای نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، آن را تحریم کرده است.

عراق در دو ماه اخیر شاهد اعتراضات گسترده بوده است. از آغاز اعتراضات تاکنون مجموعا ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۴۵ معترض کشته شده‌اند.

مردم عراق از دو ماه پیش در اعتراض به فساد مالی و ناکارآمدی دولت و همچنین نفوذ و مداخله گسترده جمهوری اسلامی در عراق، به خیابان‌ها آمدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG