لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

در ادامه اعتراضات عراق دست کم‌ چهار معترض کشته شدند


در ادامه اعتراضات ضد دولتی در عراق و در پی ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف روز دوشنبه ۳۰ دی ماه دست کم شش نفر کشته شدند که چهار نفر از آن‌ها از معترضان بودند.

به گزارش رویترز، در ناآرامی‌های ضد دولتی که پس از چند هفته وقفه در شهرهای مختلف عراق از سر گرفته شده است، روز دوشنبه ۳۰ دی ماه شش عراقی از جمله چهار معترض و دو مامور پلیس کشته شدند.

بنابر این گزارش منابع امنیتی گزارش دادند که سه معترض در این درگیری ها با شلیک پلیس در بغداد زخمی و پس از انتقال به بیمارستان جان باختند. همچنین یکی از معترضان نیز در کربلا از سوی ماموران کشته شد.

گزارش‌ها حاکی است که معترضینبمب‌های آتش‌زای دست‌ساز و سنگ به سوی ماموران پرتاب کردند و پلیس هم با گاز اشک‌آور و نارنجک به آن‌ها واکنش نشان داد.

همچنین منابع امنیتی به رویترز گزارش دادند که در شهر بصره عراق ، دو پلیس در جریان اعتراضات توسط یک خودرو غیرنظامی تصادف کرده و کشته شدند.

معترضان در چندین شهر جنوبی عراق از جمله ناصریه، کربلا و عماره با آتش زدن لاستیک ها اقدام به مسدود کردن جاده‌های اصلی کردند. معترضان می گویند عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به وعده هایش شامل معرفی یک دولت جدید مورد قبول عراقی ها عمل نکرده است.

رویترز نوشت که روز دوشنبه، سه راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد اصابت کرد. این خبرگزاری به نقل از یک منبع اطلاعاتی گزارش داد که این راکت‌ها از منطقه زعفرانیه در خارج از بغداد شلیک شد و دو تا از این راکت‌ها به نزدیکی سفارت آمریکا برخورد کرده است.

اعتراضات سراسری در عراق از اول اکتبر جریان داشته است. معترضان عمدتا جوان خواستار دگرگونی در نظام سیاسی عراق هستند که از نظر آنها عمیقا فاسد است و عمده اقشار جامعه را در فقر نگاه داشته است. طی این مدت بیش از ۴۵۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG