لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

تاخیر در اعلام معرفی اعضای جدید کابینه عراق


تاخیر در اعلام معرفی اعضای جدید کابینه عراق
تاخیر در اعلام معرفی اعضای جدید کابینه عراق

نوری المالکی، نخست وزیر عراق اعلام نام اعضای کابینه جدید عراق را به تاخیر انداخت. تاخیر در اعلام نام برخی از اعضای کابینه جدید که قرار بود روز دوشنبه معرفی شوند، به دنبال اختلاف بر سر چگونگی تقسیم پست ها است. تحلیل گران اختلاف ها در زمینه نحوه تقسیم پست ها را تهدیدی در جهت ادامه بن بست سیاسی موجود در عراق تلقی می کنند.

به گزارش بخش کردی صدای آمریکا تاریخ جدیدی برای معرفی اعضای کابینه نوری المالکی تعیین نشده است.

برخی ازمقامات دولت عراق پیشتر گفته بودند که اختلاف ها موجب به تعویق افتادن اعلام فهرست نامزدهای پست های کابینه خواهد شد.

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق اواخر ماه گذشته از مالکی خواست که دولت جدید این کشور را تشکیل دهد. آقای طالبانی ۳۰ روز به نخست وزیر عراق مهلت داد تا اعضای کابینه خود را معرفی کند.

تاخیر در اعلام اعضای کابینه در حالی است که ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین این کشور روز گذشته گفت به دولت ائتلافی آقای مالکی می پیوندد.

درخواست آقای طالبانی پس از آن صادر می شود که چهره های سیاسی شیعه، سنی و کردهای عراق درباره تقسیم قدرت به توافق رسیدند و این توافق نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق را برای دور دوم در این مقام تثبیت کرد.

ائتلاف عراقیه متعلق به ایاد علاوی، در انتخابات ۷ مارس، از ائتلاف آقای مالکی، دو کرسی بیشتر کسب کرد اما هیچ کدام به آرای کافی برای کسب اکثریت پارلمان دست نیافتند.

آقای علاوی روز یکشنبه گفت با گرفتن پست دولتی ریاست شورای جدید سیاست استراتژیک، موافقت کرده است. این شورا اختیارات آقای مالکی را در شماری از مسائل محدود می کند. او در عین حال هشدار داده است در صورت وقوع هرگونه تغییر در توافق تقسیم قدرت، حمایت خود را قطع می کند.

XS
SM
MD
LG