لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۵

نوری المالکی برای دور دوم نخست وزيری عراق مورد حمايت قرار می گيرد


نوری المالکی برای دور دوم نخست وزيری عراق مورد حمايت قرار می گيرد
نوری المالکی برای دور دوم نخست وزيری عراق مورد حمايت قرار می گيرد

پارلمان عراق روز پنجشنبه برای انتخاب دولت جديد تشکيل جلسه می دهد و نوری المالکی مقام نخست وزيری را پس از کسب حمايت رقيب اصلی خود، ائتلاف سنی العراقيه به رهبری اياد علاوی، حفظ می کند.

مقامات ارشد عراقی اواخر روز چهارشنبه اعلام کردند که پس از مذاکرات گسترده با ائتلاف العراقيه، اياد علاوی با پذيرفتن مقام رياست مجلس از کسب مقام نخست وزيری، انصراف داد. بر اساس اين توافق انتظار می رود، جلال طالبانی، سياستمدار کرد، مقام رياست جمهوری را حفظ کند.

سیاستمداران مورد حمايت گروه های سنی، کرد و شیعه، از جمله اعضاء ائتلاف العراقیه، مقام های رهبری را در شورای جديد التأسيس سياست های استراتژيک، بدست خواهند آورد.

کاخ سفيد تحولات تازه را در عراق مورد استقبال قرار داد. آنتونی بليکن، مشاور امنيتی جوزف بايدن، معاونت رياست جمهوری آمريکا، توافق بدست آمده را «گام بزرگی به پيش برای عراق» توصيف کرد.

در صورت تاييد اين توافق، بن بست هشت ماهه که نهادهای دولتی عراق را فلج کرده است و به تنش در نبرد نيروهای امنيتی عليه شورشيانی که از اين بن بست برای افزايش خشونت ها افزوده بودند، پايان می دهد.

جلسه روز پنجشنبه پارلمان عراق دومين جلسه از زمان انتخابات بدون برنده قاطع درهفتم مارس سال جاری است. عراق از زمان انتخابات تا کنون سعی بر تشکيل دولت داشته است.

XS
SM
MD
LG