لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۱۵

بلوک العراقیه درخواست مداخله بین المللی در اختلاف انتخاباتی را بررسی می کند


یک بلوک سیاسی عراقی که با اکثریت اندکی در انتخابات پارلمانی بی نتیجه ماه پیش برنده شد، درخواست از چندین سازمان بین المللی را برای کمک به تشکیل یک دولت موقت بررسی می کند.

بلوک العراقیه برهبری ایاد علاوی نخست وزیر سابق روز چهارشنبه گفت این سازمان ها همچنین باید به عراق در برگزاری انتخابات پارلمانی در یک فضای آزاد از آنچه او آن را «دستکاری و سوء استفاده سیاسی» می نامد کمک کنند.

شورای امنیت سازمان مل متحد، اتحادیه اروپا، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب از جمله این سازمان ها هستند.
العراقیه می گوید آنها می توانند به برگزاری انتخابات پارلمانی در یک فضای آزاد از «دستکاری و سوء استفاده سیاسی»کمک کنند.

نتایج غیر رسمی انتخابات ۹۱ کرسی پارلمانی را به العراقیه داد که دو کرسی از نزدیکترین رقیب آن، بلوک حکومت اسلامی برهبری نوری المالکی نخست وزیر فعلی بیشتر است.

اما، یک دادگاه عراق صلاحیت یکی از کاندیداهای برنده العراقیه را رد کرد و رد صلاحیت تعداد بیشتری را در روزهای آینده بررسی می کند.

یک کمیسیون عراقی خواسته است صلاحیت ۵۲ کاندیدای پارلمانی به اتهام ارتباط با حزب بعث و دولت صدام حسین رد شود.

چنین اقدامی برتری العراقیه را تهدید می کند و ممکن است بسود بلوک مالکی تمام شود. هردو گروه برای تشکیل یک دولت اکثریت به ۱۶۳ کرسی نیاز دارند.

العراقیه می گوید مداخله بین المللی در بن بست پس از انتخابات عراق می تواند بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد مجاز باشد. این فصل به سازمان ملل متحد اجازه می دهد در حفظ ثبات در عراق نقشی ایفا کند.

علاوی روز چهارشنبه در سخنانی در شبکه تلویزیونی عراقی الشرقیه گفت گروه او نمی تواند در پاسخ به آنچه آنرا «سرقت» نافرجام انتخابات نامید ساکت بنشیند.

XS
SM
MD
LG