لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۴۸

در انفجار بمب در عراق سه پلیس کشته شدند


Gates_iraq

در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شهر کرکوک در شمال عراق، سه پلیس از پای در آمدند و دست کم دو پلیس دیگر مجروح شدند.

مقامات می گویند هدف حمله روز شنبه یک گشت پلیس بود. کرکوک کانون اختلاف بین کردها در شمال عراق و دولت مرکزی در بغداد است. کردها می خواهند این شهر به بخشی از منطقه خود مختار کردستان عراق تبدیل شود، در حالی که اعراب می خواهند در کنترل آنها باقی بماند.

حمله یک روز پس از آن روی داد که رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت رهبران عرب و کرد در عراق در برطرف ساختن اختلافات خود بر سر تقسیم قدرت پیشرفت کرده اند.

همچنین روز شنبه، ارتش آمریکا می گوید در انفجار یک بمب کنار جاده ای در بغداد سه سرباز آمریکایی مجروح شدند.

گیتس روز جمعه از سربازان آمریکایی در پایگاهی در نزدیکی کرکوک دیدن کرد و گفت مناقشه بین اعراب و کردها «شاید نگران کننده ترین» مساله در عراق باشد. اما اظهار نظر کرد که می تواند بدون خشونت حل شود.

گیتس همچنین به سربازان گفت نیروی هوایی آمریکا احتمالا به ایفای نقش در عراق ورای سال ۲۰۱۱، زمانی که قرار است آخرین سربازان رزمی آمریکا از کشور خارج شوند، ادامه خواهد داد.

در دیدارهای جداگانه، گیتس همچنین از نوری المالکی نخست وزیر و مسعود بارزانی رهبر منطقه خودمختار کردستان عراق خواست مسلم سازند که دولت جدید بشیوه ای فراگیر و بموقع در پی انتحابات ۷ مارس تشکیل شود.

سخنگوی پنتاگون می گوید وزیر دفاع در شهر اربیل به بارزانی گفت ایالات متحده تعهدی دیرینه به «امنیت، کامیابی و خود مختاری کردها در چارچوب یک عراق متحد» دارد. او از رهبر کردها خواست به کوشش برای بهبود مناسبات با بغداد ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG