لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

فرمانده ارشد پلیس عراق در حمله انتحاری کشته شد


یک فرمانده ارشد پلیس عراق که در عملیات علیه گروه موسوم به دولت اسلامی درگیر بود، در حمله یک بمب انداز انتحاری کشته شد.

گزارش رویترز به نقل از منابع امنیتی حاکی است، مهاجم روز جمعه یک کامیون بمب گذاری شده را به خودرو نظامی که ژنرال فیصل مالک و دو نفر از افرادش در آن نشسته بودند کوبید، و هر سه را کشت.

ژنرال فیصل مالک از ناظران عملیات برای درهم شکستن محاصره بزرگترین پالایشگاه نفت کشور در حومه شهر بیجی و نجات نیروهایی بود که در داخل آن به دام افتاده اند. بیجی در تصرف پیکار جویان گروه دولت اسلامی قرار دارد.

مرگ ژنرال مالک پس از آن روی داد که نیروهای امنیتی عراق استراتژی جدیدی را برای شکستن محاصره پالایشگاه به اجرا گذاشتند. این نیروها که با پشتیبانی شبه نظامیان شیعه و هلیکوپترهای ارتش، در منطقه صحرایی غرب بیجی به حرکت در آمده اند، امیدوارند شهر را بازستانند و خطوط تدارکاتی گروه دولت اسلامی را قطع کنندو کنترل یک جاده منتهی به موصل را دوباره به دست بگیرند.

پیکار جویان دولت اسلامی در جریان عملیاتی برق آسا در ماه ژوئن، شهر بیجی را تصرف کردند و پالایشگاه را در محاصره گرفتند.

رویترز می گوید مرگ ژنرال پلیس پس از آن که با عراق بهره گیری از حملات هوایی آمریکا بخش هایی از نواحی تصرف شده را پس گرفت، ضربه ای روانی به دولت تلقی شده است.

دفتر نخست وزیری عراق روز جمعه گفت نیروهای امنیتی پرچم عراق را برفراز پلی که فلوجه را به بغداد وصل می کند برافراشته اند. این گزارش مستقلا تائید نشده است.

پیکار جویان دولت اسلامی هفته هاست منطقه را که در نزدیکی قرارگاه آنها در فلوجه قرار دارد محاصره کرده اند. مقام های غربی می گویند گروه فقط در صورتی می تواند شکست داده شود که ارتش عراق کارآیی خود را بهبود بخشد. مقام های آمریکایی در سخنانی که این نگرانی را منعکس می کند، روز جمعه به رویترز گفتند طرح هایی برای افزایش شمار نیروهای آمریکایی در عراق ورای ۱۴۰۰ نفر فعلی تهیه کرده اند تا به ارتش عراق در شکست دادن گروه دولت اسلامی کمک کنند.

در این میان، آیت اله عظما علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق، روز جمعه فساد در نیروهای مسلح را علت پیش روی گروه دولت اسلامی دانست.

XS
SM
MD
LG