لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

قانونگذاران عراقی توافقنامه تشکیل دولت جدید را تصویب کردند


قانونگذاران عراقی توافقنامه تشکیل دولت جدید را تصویب کردند
قانونگذاران عراقی توافقنامه تشکیل دولت جدید را تصویب کردند

قانونگذاران عراقی یک توافق سیاسی را که رئوس تشکیل دولت جدید را مشخص می سازد، تصویب کرده اند.

علیرغم خروج شماری از اعضای حزب العراقیه از پارلمان در روز پنجشنبه و اظهارات تند ایاد علاوی رهبر آن، قانونگذاران روز شنبه توافقنامه را به تصویب رساندند و موافقت کردند روز ۳- آبان، دوباره ملاقات کنند.

پیشتر، اعضای العراقیه گفتند آنها توافقنامه را تایید خواهند کرد.

این اقدام دو روز پس از آن صورت گرفت که حدود دو سوم از ۹۱ نماینده حزب، جلسه پارلمان را ترک کردند و گفتند درخواست های آنها تامین نشده است. روز شنبه، سخنگوی العراقیه گفت یک «سوء تفاهم» موجب خروج نمایندگان شد.

پیشتر در روز جمعه، علاوی موضوع تقسیم قدرت را «مرده» اعلام کرد.

چند روز پس از آن که جناح های عراقی با معامله ای برای تشکیل کابینه جدید به توافق رسیدند، علاوی روز جمعه در مصاحبه ای با سی ان ان گفت برخی در ائتلاف العراقیه ممکن است به دولت جدید بپیوندند، اما بیشتر آنان، از جمله خود او، در آن شرکت نخواهند کرد.

در پاسخ به این پرسش که پایان توافق قدرت چه تاثیری ممکن است بر دولت آینده داشته باشد، علاوی گفت احتمالا تنش ها و خشونت هایی روی خواهد داد.

العراقیه یکی از گروه هایی بود که موافقت کرد در معامله ای که نوری المالکی نخست وزیر را برای دومین دوره چهار ساله در این مقام باقی نگاه می دارد، به ائتلاف ملحق شود.

اما توافق روز پنجشنبه، زمانی که حدود دو سوم از ۹۱ نماینده العراقیه پارلمان را ترک کردند، با دشواری روبرو شد. آنها گفتند درخواست هایشان برآورده نشده است.

این اقدام بار دیگر شکنندگی توافق جدید و بی اعتمادی اقلیت سنی به مالکی را، که بر اساس قوانین عراق، یک ماه مهلت دارد کابینه اش را تشکیل دهد، نشان داد.

با این حال، رهبران جهان، از جمله باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، توافق تقسیم قدرت را به عنوان گامی به جلو برای عراق ستودند.

XS
SM
MD
LG