لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

تشکیل جلسه پارلمان عراق به منظور تصویب دولت ائتلافی جدید


تشکیل جلسه پارلمان عراق به منظور تصویب دولت ائتلافی جدید
تشکیل جلسه پارلمان عراق به منظور تصویب دولت ائتلافی جدید

پارلمان عراق روز پنجشنبه به منظور تصویب دولت ائتلافی جدید در این کشور تشکیل جلسه داد. تشکیل جلسه پارلمان در پی گزارش ها در زمینه توافق رهبران سیاسی در مذاکرات مربوط به تشکیل دولت وحدت ملی در عراق صورت می گیرد. بن بست سیاسی در عراق در زمینه تشکیل دولت جدید در این کشور ۸ ماه به طول انجامید.

بنا به گزارش ها، رهبران سیاسی عراق در پی مذاکرات چند روز گذشته به توافق رسیده اند که نوری المالکی، نخست وزیر فعلی عراق برای ۴ سال آینده نیز در این سمت باقی بماند.

گفته می شود ائتلاف عراقیه که مورد حمایت سنی مذهبان در عراق است، موافقت کرده است که سمت ریاست پارلمان این کشور را برعهده بگیرد. ائتلاف عراقیه به رهبری ایاد علاوی در انتخابات ماه مارس در این کشور موفق شد که اکثریت کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دهد اما این ائتلاف نتوانست حمایت سایر احزاب را برای تشکیل یک دولت ائتلافی کسب کند.

بنا به توافق اخیر، جلال طالبانی در سمت ریاست جمهوری عراق باقی خواهد ماند.

مسعود بارزانی، رئیس دولت خودمختار کردستان عراق، اعلام کرد که ایاد علاوی رهبر ائتلاف عراقیه همچنین ریاست شورای ملی سیاست گذاری استراتژیک عراق که به تازگی ایجاد شده است را نیز برعهده خواهد داشت.

خبرگزاری «اصوات العراق» می گوید اعضای پارلمان در توافق مقدماتی در روز پنجشنبه، اوسامه النجفی را برای ریاست پارلمان تایید کردند. خبرگزاری همچنین می گوید قانونگزاران نمایندگان جنبش صدر و اتحادیه کرد را به عنوان نایب رییس انتخاب کردند.

در واشنگتن، کاخ سفید از این تحول استقبال کرد. آنتونی بلینکن، مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون رییس جمهوری، این توافق را «گامی بزرگ به پیش برای عراق» نامید.

XS
SM
MD
LG