لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

مخالفت آمریکا با تعویق انتخابات از پیش تعیین شده پارلمانی در عراق


سفارت ایالات متحده در بغداد روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از برخی درخواست‌ها برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی عراق، اعلام کرد دولت آمریکا از برگزاری این انتخابات در روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) همانطور که از پیش برنامه ریزی شده است حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بیانیه پس از آن منتشر می‌شود که اخیرا مباحثی در پارلمان عراق از سوی برخی قانونگذاران مطرح شده که می‌گویند بهتر است انتخابات سراسری آتی به تاخیر بیافتد، تا آن گروه از مردمی که با حملات داعش آواره شده بودند به شهر و خانه‌های خود بازگردند.

سفارت آمریکا با تاکید بر این که ایالات متحده کمک خواهد کرد تا صدای همه عراقی‌ها شنیده شود و مد نظر قرار گیرد، گفته است «به تاخیر انداختن انتخابات سرآغاز رویه خطرناکی خواهد بود که قانون اساسی را تضعیف کرده و به توسعه بلندمدت دموکراتیک در عراق آسیب می‌زند.»

طبق برآوردها، به دنبال حملات پیکارجویان داعش در عراق در سال ۲۰۱۴ و اشغال بخش‌هایی از آن کشور، حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار عراقی از شهرها و خانه‌های خود آواره شده‌اند که پس از شکست آن گروه افراطی در سال گذشته و آزاد شدن مناطق اشغالی، در حال بازگشت هستند.

به گفته سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق، جلسه رأی گیری درباره تاریخ انتخابات قرار است روز شنبه برگزار شود.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، که محبوبیت او پس از شکست داعش افزایش یافته است، اصرار دارد که انتخابات پارلمانی در تاریخ مقرر دوازدهم ماه مه برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG