لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق شد؛ یک مهندس برق ۳۵ ساله


محمد الحلبوسی سابقه معاونت پارلمانی و همچنین استانداری در عراق را دارد.
محمد الحلبوسی سابقه معاونت پارلمانی و همچنین استانداری در عراق را دارد.

پارلمان عراق روز شنبه ۲۴ شهریور، در نخستین اقدام خود، «محمد الحلبوسی» را به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کرد.

در حالیکه چهار ماه از انتخابات پارلمانی عراق می گذرد، در جلسه روز شنبه پارلمان تشکیل شد و در اولین قدم رئیس پارلمان انتخاب شد.

در این جلسه، «محمد علی زینی» رئیس سنی پارلمان، انتخابات را برگزار کرد. با انصراف برخی نامزدها، در نهایت «خالد العبیدی» و «محمد الحلبوسی» رقابت کردند که از مجموع ۲۹۸ نماینده حاضر در پارلمان، ۱۶۹نفر به الحلبوسی رای دادند و رقیب وی العبیدی تنها توانست ۸۵ رای کسب کند. بقیه نیز رای ممتنع دادند.

رسانه های عراق می گویند رای کردهای پارلمان برای پیروزی الحلبوسی تاثیرگذار بود.

مهندس برق و استاندار جوان

نام کامل او «محمد ریکان الحلبوسی» است. او سیاستمدار ۳۵ ساله عراقی و استاندار سابق الانبار و عضو فراکسیون الحل به رهبری جمال الکربولی، بازرگان عراقی، است.

الحلبوسی از سال ۲۰۱۴ به عنوان معاون رئیس پارلمان عراق فعالیت کرد، اما بعد از انتخاب به عنوان استاندار الانبار، پارلمان را ترک کرد. او مهندس برق است و سوابق بازرگانی دارد. الحلبوسی از سال ۲۰۱۴ وارد پارلمان شد و در کمیسیون حقوق بشر این مجلس حضور یافت.

فراکسیون الحل و ائتلاف «المحور الوطنی» آقای الحلبوسی را برای این سمت نامزد کرده بودند.

ائتلاف المحور الوطنی یک ائتلاف از شش جریان سنی عراق است که «سلیم الجبوری» رئیس پیشین پارلمان عراق، «خمیس خنجر» دبیرکل طرح عربی، «جمال الکربولی» رئیس فراکسیون الحل، «اسامه النجیفی» رهبر ائتلاف متحدون، «احمد الجبوری» استاندار صلاح الدین و «فلاح زیدان» وزیر کشاورزی دولت عراق اعضای ارشد این ائتلاف هستند.

در انتخابات پارلمانی عراق دو تشکل شیعه که به مقتدی صدر و هادی عامری نزدیک هستند بیشترین رای را آوردند، اما ائتلاف «المحور الوطنی» سنی ها با همراهی کردها روز شنبه رای به ریاست الحلبوسی دادند.

محمد الحلبوسی در اولین اظهارنظر به عنوان رئیس پارلمان عراق گفت به کار و تلاش زیادی برای مقابله با تروریسم نیاز داریم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG