لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۵۲

تصویب قانون انتخابات عراق، گامی دیگر به سوی وحدت ملی و ثبات سیاسی


پارلمان عراق پس از مدت ها موفق شد قانون انتخاباتی را تصویب کند که برای برگزاری انتخابات ماه ژانویه لازم است

پارلمان عراق با تصویب قانون انتخابات، گام دیگری بسوی وحدت ملی و ثبات سیاسی برداشت و همچنین به جامعه بین المللی ثابت کرد که روند سیاسی کشور آن گونه که باید، کار می کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ضمن تبریک گفتن به رهبران عراق به خاطر تصویب قانون گفت:«انعطاف پذیری و پای بندی آنها به کشورشان علامت مهمی در باره دمکراسی و وحدت ملی عراق به جهان می فرستد».

قانون اساسی عراق ایجاب می کند که انتخابات تا پایان ژانویه برگزار شود. اما نخست، لازم بود در قانون فعلی انتخابات، که به دوره رژیم صدام حسین باز می گردد، و قانونگذاران آنرا نامطلوب می دیدند بازنگری شود.

یکی از دشوار ترین مسائلی که پارلمان عراق حل کرد این بود که رأی دهندگان تا چه اندازه می توانند در مورد کسانی که نماینده آنها خواهند بود اظهار نظر کنند.

قانون قدیمی بر فهرست های محرمانه تمرکز داشت که به رأی دهندگان اجازه می داد نمایندگان را از فهرستی از احزاب سیاسی انتخاب کنند.

پس از جر و بحث های زیاد، قانونگذاران قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن فهرست، باز خواهد بود و اسامی کاندیداها و احزاب سیاسی آنها را مشخص می کند، بنابران به رأی دهندگان امکان می دهد در مورد کسانی که نماینده آنها در پارلمان خواهند بود بیشتر اظهار نطر کنند.

قانون جدید مصالحه ای است که به سختی بدست آمد. اما در حالی که ممکن است تمامی آنچه را قانونگذاران می خواستند دربرنداشته باشد، تمام جناح های سیاسی قول دادند به آن پای بند بمانند و در انتخابات شرکت کنند.

این وضع در مغایرتی نمایان با انتخابات سال ۲۰۰۵ است که سنی ها آنرا تحریم کردند و به خشم بیشتری منجر شد که به دو سال شورش دامن زد.

پرزیدنت باراک اوباما گفت تصویب قانون در حالی که مردم عراق مسئولیت آینده خود را بدست می گیرند، شالوده ای مهم است:«این توافق، پیشرفت سیاسی را تقویت می کند، وضعیتی که می تواند صلحی بادوام و وحدت را در عراق بر قرار کند و به سربازان رزمی آمریکا اجازه دهد بگونه ای منظم و مسئولانه تا سپتامبر آینده از شهرهای کشور خارج شوند.»

پرزیدنت اوباما همچنین گفت:«عراق با چالش های فراوانی آشنا است و در چند هفته گذشته ما دیده ایم در آنجا هنوز کسانی هستند که دوست دارند مردان، زنان و کودکان بی گناه را بکشند و مردم عراق را از آینده ای که شایستگی آنرا دارند محروم کنند. گامی که امروز به پیش برداشته شد، یاد آور دیگری است که دشمنان مردم عراق شکست خواهند خورد.»

XS
SM
MD
LG