لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

یک مقام نفتی عراق: می توانیم از طریق ایران نفت صادر کنیم


کارگر عراقی در یک میدان نفتی در حومه اربیل، اقلیم کردستان عراق - آرشیو
کارگر عراقی در یک میدان نفتی در حومه اربیل، اقلیم کردستان عراق - آرشیو

بغداد قصد دارد در صورت شکست مذاکرات نفتی با مقامات اقلیم کردستان، از طریق ایران اقدام به فروش نفت خام تولیدی عراق کند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از یک مقام ارشد وزارت نفت عراق نوشت، قرار است مذاکرات با مقام های اقلیم کردستان به زودی، احتمالا در هفته آینده، از سر گرفته شود.

معاون وزیر نفت عراق در ادامه گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری رویترز گفت، مذاکرات آتی با مقام های اقلیم کردستان درباره صدور نفت عراق از طریق ترکیه خواهد بود.

فیاض النیما خاطرنشان کرد اگر مذاکرات بدون رسیدن به توافق به پایان برسد، دنبال راه دیگری - چه از طریق ایران چه هر کشور دیگری - خواهیم بود، چرا که به پول نیاز داریم.

بودجه عراق، دومین صادرکننده بزرگ نفت اوپک پس از عربستان سعودی، به شدت به فروش نفت وابسته است و حدود ۹۵ درصد آن از محل فروش نفت تامین می شود.

میزان تولید نفت در منطقه خودختار اقلیم کردستان حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز است، که از طریق ترکیه صادر می شود و بغداد قادر نیست مسیر آن را به ایران تغییر دهد.

با این حال به نوشته رویترز، می توان حدود ۱۵۰ هزار بشکه از آن - که در کرکوک و در نزدیکی مرز ایران تولید می شود - را برای صادرات به دیگر کشورها، به ایران ارسال کند.

یک مقام دیگر وزارت نفت عراق که نخواست هویتش فاش شود، به رویترز گفت برای این کار می توان از مدل مشابه سواپ نفت بین ایران و کشورهای حوزه دریای خزر، استفاده کرد.

دولت عراق و اقلیم کردستان بر سر فروش نفت آن منطقه و تخصیص درآمد ناشی از آن، که طبق قانون باید از سوی بغداد در اختیار کردستان قرار گیرد، اختلاف دارند.

مقام های اقلیم کردستان حدود یک سال پیش - و پس از آن که بغداد کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار در ماه به آنها پرداخت می کرد - تحویل نفت به دولت مرکزی را متوقف کردند.

XS
SM
MD
LG