لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

منطقه خودمختار کردستان عراق نفت صادر می کند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
منطقه خود مختار کردستان عراق، صدور نفت خام به بازارهای جهانی را از طریق بندر جیحان در ترکیه آغاز کرده است. درهمین حال، وزارت نفت عراق می گوید صادرات نفت آن کشور در ماه گذشته میلادی، آوریل، افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر انرژی ترکیه روز پنجشنبه به خبرگزاری دولتی آناتولی گفت «ارسال محموله های نفت شمال عراق از جیحان به بازارهای بین المللی آغاز شده است و بارگیری ۱ میلیون بشکه نفت ادامه دارد.»

این اقدام برخلاف اعتراض های دولت مرکزی بغداد صورت می گیرد که توسعه منابع طبیعی عراق و عرضه به بازار را حق انحصاری خود می داند. از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، کردها و دولت مرکزی در این مساله در جدال بوده اند.

کردها بدون رضایت بغداد، بیش از ۵۰ قرار داد با شرکت های نفتی غربی امضا کرده اند. از اوایل ژانویه، پمپاژ نفت خام را از طریق خط لوله جداگانه ای که به ترکیه می رود آغاز شده است.

بغداد هشدار داده است که کردها را، اگر به صدور نفت بدون تصویب دولت ادامه دهند، از ۱۷ درصد سهم بودجه کل کشور محروم خواهد کرد و علیه خریداران نفت آنها شکایت خواهد کرد.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود جدیدترین تحول می تواند بر تنش در مناسبات بین کردها و بغداد، در حالی که گفتگوها برای تشکیل دولت جدید آغاز می شود، بیافزاید.

روز پنجشنبه همچنین، وزارت نفت عراق گفت صادرات نفت در ماه آوریل نسبت سه ماه پیش، نزدیک شش درصد افزایش یافت و بطور میانگین به ۲ میلیون و ۵۱۰ هزار بشکه در روز رسید.

وزارت نفت عراق در بیانیه ای که در وبسایت رسمی خود منتشر کرد گفت، درآمد های نفتی عراق در ماه آوریل ۷ میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار بود.

عراق دارنده چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان است. درآمدهای نفتی آن کشور نزدیک ۹۵ درصد از کل بودجه کشور را تامین می کند.
XS
SM
MD
LG