لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۲۴

تلاش مقامات عراق برای بالابردن سقف توليد روزانه نفت آن کشور به سطح روسيه و عربستان


تلاش مقامات عراق برای بالابردن سقف توليد روزانه نفت آن کشور به سطح روسيه و عربستان

کارشناسان نفتی عراق می گويند قراردادهای نفتی جديد آن کشور با شرکت های خارجی بايد برای عراقی ها درآمدزا باشد.

در حالی که عراق در روزهای آينده بهره برداری از ١٠ ميدان نفتی بزرگ دست نخورده اش را به مناقصه می گذارد، اتحاديه سنديکاهای نفت عراق نسبت به قراردادهايی که شامل توافق بر سر تقسيم توليدات باشد، هشدار داده است.

فالح عبود الاسدی، که از کارشناسان نفتی عراق است و معاونت شورای مرکزی سنديکاهای نفت عراق را برعهده دارد می گويد عراق نيازمند توسعه صنعت نفتش است نه يک مناقصه ديگر. به گفته او عراق می تواند با بهره گيری از سرمايه گذاری و تلاش های داخلی و يا امضای قراردادهای خدماتی، و نه تقسيم توليدات با شرکت های خارجی، در اين مسير گام بردارد.

از ۴۵ شرکت نفتی، از جمله شرکت های معتبری نظير اکسان موبيل، رويال داچ شل، بی پی، شوران و توتال برای رقابت در مناقصه ای که قرار است در ١١ و ١٢ دسامبر در بغداد برگزار شود، دعوت به عمل آمده است.

در اين مناقصه بهره برداری از بزرگترين ميدان های نفتی عراق نظير ميدان نفت مجنون با ظرفيت تخمينی ١٢ ميليارد و ۶۰۰ ميليون بشکه و قورنه غربی با ظرفيت تخمينی نزديک به ١٣ ميليارد بشکه مد نظر قرار گرفته است.

استخراج از ميدان های نفتی عراق توسط شرکت های خارجی، در صورت موفقيت، سقف توليدات روزانه نفت عراق را در رديف روسيه و عربستان سعودی قرار خواهد داد که به ترتيب بر ١٠ ميليون و ١٢ ونيم ميليون بشکه در روز بالغ می شود.

XS
SM
MD
LG