لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

«بَرهَم صالح» سیاستمدار ۵۸ ساله عراقی رئیس جمهوری جدید عراق شد


آقای صالح سالها عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بود.
آقای صالح سالها عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بود.

پارلمان عراق سه‌شنبه شب بالاخره «بَرهَم صالح» را به عنوان رئیس جمهوری عراق انتخاب کرد.

براساس قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری عراق از اقلیت کرد انتخاب می شود. بعد از اینکه کردها روی یک نامزد توافق نکردند، روز سه شنبه برهم صالح از حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و فؤاد حسین از حزب دموکرات کردستان عراق با هم رقابت کردند که بعد دو دور رای گیری، در نهایت آقای صالح با ۲۱۹ رای از سوی نمایندگان انتخاب شد.

آقای صالح بعد از انتخاب، ضمن تاکید بر اینکه براساس نظام فدرال دموکراتیک عمل خواهد کرد، گفت «رئیس جمهور عراق خواهم بود و نه رئیس جمهور گروه یا یک جریانی خاص.»

درباره رئیس جمهوری جدید

برهم صالح عضو قدیمی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق است که توسط جلال طالبانی بنا نهاده شد. صالح در سال ۱۹۶۰ در شهر سلیمانیه عراق متولد شد.

وی سال ۱۹۸۳ در رشته مهندسی شهرسازی از دانشگاه «کاردیف» انگلستان فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۸۸ از دانشگاه لیورپول انگلیس مدرک دکترا در رشته آمار و برنامه نویسی کامپیوتر را گرفت.

از سال ۱۹۷۶ وی به عنوان عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق مسئول دفتر روابط خارجی این حزب در لندن شد و سپس در آمریکا نماینده حزب بود.

برهم صالح در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ نخست وزیر کردستان عراق شد و در سال ۲۰۰۴ بعد از سقوط صدام، معاون شورای وزیران دولت موقت عراق شد.

برهم صالح از دو سال پیش از حزب اتحادیه میهنی کردستان جدا شد و «ائتلاف برای عدالت و دموکراسی» را تشکیل داد.

تشکیل دولت

با انتخاب رئیس جمهوری عراق، اکنون دولت عراق در آستانه تشکیل است. رسانه های عراق خبر داده اند «برهم صالح» سه‌شنبه شب «عادل عبدالمهدی» گزینه اصلی نخست‌وزیری را مکلف به تشکیل کابینه کرد.

دو فراکسیون «الاصلاح و الاعمار» و «البناء» پیشتر بر روی عبدالمهدی توافق کرده بودند.

عبدالمهدی متولد سال ۱۹۴۲ در بغداد است. او تحصیلات خود را در بغداد، فرانسه و عراق ادامه داده است و کارشناسی ارشد اقتصاد دارد.

پیش از این پارلمان عراق روز شنبه ۲۴ شهریور، در نخستین اقدام خود، «محمد الحلبوسی» را به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کرده بود.

الحلبوسی نیز سیاستمدار ۳۵ ساله عراقی و استاندار سابق الانبار و عضو فراکسیون الحل به رهبری جمال الکربولی، بازرگان عراقی است. او مهندس برق است و سوابق بازرگانی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG