لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

مقام سازمان مهاجرت: داعش از ساکنان موصل به عنوان «سپر انسانی» استفاده می کند


بسیاری از ساکنین موصل و روستاهای اطرافش خانه هایشان را ترک کرده اند
بسیاری از ساکنین موصل و روستاهای اطرافش خانه هایشان را ترک کرده اند

یک روز پس از آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل در عراق، یک مقام سازمان بین المللی مهاجرت هشدار داد که داعش برای حفظ مواضع خود در آن شهر، از ده ها هزار نفر ساکنین این شهر به عنوان سپر انسانی استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توماس ویس رئیس دفتر این سازمان در بغداد روز سه شنبه گفت که پیکارجویان داعش در ماه های اخیر و در مقابل پیشروی های نیروهای کرد و عراقی همواره این الگوی تاکتیکی را دنبال کرده اند.

وی اضافه کرد، «ده ها هزار نفر که ممکن است که به زور رانده شده باشند احتمالا میان درگیری طرف ها به دام خواهند افتاد و ممکن است از این افراد به عنوان سپر انسانی استفاده شود.»

آقای ویس که به صورت تلفنی از بغداد با خبرگزاری رویترز گفتگو می کرد، در ادامه گفت با آن که احتمال حملات شیمیایی نیز وجود دارد، سازمان بین المللی مهاجرت هنوز نتوانسته تعداد کافی ماسک بدست آورد.

این مقام سازمان بین المللی مهاجرت افزود، «ما همچنین بیم آن را داریم که داعش از سلاح شیمیایی استفاده کند. کودکان، سالمندان، و کم توانان بویژه در این میان آسیب پذیر هستند.»

به گفته توماس ویس «در سازمان ملل متحد این عقیده وجود دارد که وضعیت موصل پتانسیل آن را دارد که به یکی از وخیم ترین سناریوها تبدیل شود و یکی از بزرگترین و پیچیده ترین موقعیت انسانی در سال ۲۰۱۷ را پدید آورد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG