لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

مجاهدین خلق از دفن کشته شدگان در گورستان داخل اردوگاه اشرف منع شدند


اردوگاه اشرف در اوایل ماه آوریل مورد حمله نیروهای عراقی قرار گرفت
اردوگاه اشرف در اوایل ماه آوریل مورد حمله نیروهای عراقی قرار گرفت

سازمان مجاهدین خلق ایران که ماه جاری ۳۴ تن از اعضایش در درگیری با ارتش عراق کشته شدند، از بخاک سپردن اجساد اعضایش در گورستان داخل پایگاه اشرف منع شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سربازان عراقی مسئول امنیت اردوگاه که حدود ۳ هزار و پانصد تن در آن اقامت دارند، از به خاک سپاری پیکر کشته شدگان در گورستان داخل اردوگاه جلوگیری بعمل آوردند.

یک مقام فرماندهی عملیات بعقوبه در ایالت دیاله عراق که اردوگاه اشرف نیز در آنجا قرار دارد گفت گورستان تحت کنترل ارتش عراق است و ما از آنها خواستیم که اجساد را در خارج از گورستان ولی در داخل اردوگاه دفن کنند.

«شهریار کیا» سخنگوی مجاهدین خلق نیز گزارش مذکور را تأیید کرد. روشن نیست آیا دفن اجساد در نقطه دیگری انجام گرفته است یانه.

نماینده سازمان ملل متحد در عراق با ابراز نگرانی شدید از بغداد خواسته است بی درنگ تحقیقات مستقلی در باره یورش ۸ آوریل به اردوگاه اشرف که ۳۴ کشته بجای گذارد انجام دهد. سازمان ملل متحد میگوید بیشتر قربانیان در اثر گلوله کشته شدند ولی «علی الدباغ» سخنگوی دولت عراق انجام آن توسط نیروهای نظامی عراق را تکذیب کرده و افزود بغداد در این مورد تحقیق خواهد کرد.

پس از یورش نظامیان عراق به اردوگاه اشرف، دولت عراق گفت مجاهدین خلق باید تا پایان سال عراق را ترک کنند.

سازمان مجاهدین خلق که در لیست تروریستی دولت آمریکا قرار دارد، نزدیک به چهار دهه پیش، در مخالفت با شاه ایران تشکیل شد ولی پس از انقلاب با جمهوری اسلامی در ایران مخالفت را آغاز کرد.

مجاهدین خلق ایران در اردوگاه اشرف پس از اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف در ۲۰۰۳ خلع سلاح شدند و پس از آن که نیروهای آمریکایی کنترل آن را به نیروهای عراقی منتقل کردند، با مشکلات روزافزون روبرو بوده است.

XS
SM
MD
LG