لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

هشدار نخست وزیر عراق به بازگشت جنگ داخلی


نخست وزیر عراق هشدار داده است کوشش هایی برای بازگرداندن کشوربه «جنگ داخلی فرقه ای» درجریان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درپی سه روزخشونت که ۱۴۸ کشته برجا گذاشت، نوری المالکی روز پنجشنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش شد، از تمام کسانی که نگران آینده عراق هستند خواست «کاری انجام دهند و در برابر کسانی که می خواهند کشور را به دوره جنگ داخلی فرقه ای بازگردانند ساکت ننشینند.»

خشونت روز پنجشنبه، زمانی که نیروهای امنیتی علیه معترضین مخالف دولت در نزدیکی شهر سنی نشین هویجه در شمال عراق وارد عمل شدند براه افتاد،، و زدوخوردهای مرگباری را که موجب کشته شدن ۵۳ تن شد به دنبال آورد.

در موج ناآرامی بعدی، که ظاهراً بیشتر حملات انتقامی بود، ده ها تن دیگر جانسپردند، و شمار تلفات به ۱۴۸ کشته و ۲۸۰ مجروح بالا رفت.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده معترضین خواهان استعفای نوری المالکی نخست وزیر شیعه شدند و علیه مقامات امنیتی که می گویند جامعه آنها را هدف می گیرند تظاهراتی برپا کردند.

در این میان، روز پنجشنبه در حملاتی درفلوجه، درغرب بغداد، دو شبه نظامی ضد القاعده و دو پلیس فدرال ازپای درآمدند و دو نفر دیگر مجروح شدند.

در انفجار یک بمب کنارجاده ای درناحیه ای درجنوب بغدا د دو سرباز یک واحد گشت نظامی کشته شدند.

در رویدادی دیگر، ارتش عراق نیروهای کمکی به نواحی اطراف سلیمان بک فرستاد و برای حمله به شهر صلاح الدین، که به گفته مقامات روز چهارشنبه گروهی از مردان مسلح ناشناس آن را تصرف کردند، آماده می شود.
XS
SM
MD
LG