لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۰

ارسال کمک نظامی آلمان به کردستان عراق


انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در روز پنج شنبه در عراق دستکم ۲۰ کشته و ۳۰ زخمی بر جای گذاشته است. در همین حال ، اولین هواپیمای حامل کمک های نظامی آلمان به پیشمرگه های کرد راهی عراق شد.

به گفته پلیس عراق ، یکی از بمب ها در خیابان صدام در بغداد ، پایتخت ، و دیگری در منطقه شیعه نشین کاظمیه در این شهر منفجر شد که ، چهارمین حمله انفجاری در دو هفته گذشته در این منطقه است

انفجار در خیابان صدام در مقابل دفتر شرکت هواپیمایی ترکیش ارویز رخ داد.

گروه خلافت اسلامی که بخش های وسیعی از خاک عراق را تصرف کرده است، مسئولیت چند حمله انفجاری در هفته های اخیر در بغداد را برعهده گرفته است.

به گفته سازمان ملل ، حمله های مرگبار در مناطق مرکزی و شمالی در ماه اوت گذشته در عراق ، دستکم ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

در همین حال آلمان تصمیم گرفته است به پیشمرگه های کرد در جنگ علیه گروه خلافت اسلامی کمک کند. سرهنگ دوم کریستف فون لوان اشترن، تجهیزات بار شده در محموله اول را چنین توصیف کرده است :
۴ هزار جلیقه ضد گلوله ، ۴ هزار کلاه خود ، ۶۸۰ تلسکوپ دید شبانه ، ۷۰۰ رادیوی کوچک و تجهیزات مین یابی، بقیه کمک های نظامی آلمان با سه هواپیمای آلمانی برای حدود ۴ هزار پیشمرگه کرد ارسال می شود. این تجهیزات شامل ۱۶ هزارتفنگ جی ۳۶ ، و جی ۳ ، مهمات ، ۲۰۰ موشک ضد تانک پیشرفته آلمانی، ۳۰ موشک دور برد ضد تانک و ۵ خودروی نظامی است.

کشورهای اروپایی دیگر نیز قول داده اند به پیشمرگه های کرد در جنگ علیه گروه خلافت اسلامی کمک های نظامی بدهند.

ارتش عراق دهها هزار داوطلب را برای جنگ با پیکارجویان آموزش می دهد. علی بشیر النجفی سخنگوی آیت الله بشیر النجفی می گوید، ثبت نام هزاران دواطلب ادامه دارد

وی گفت "بیش از یک میلیون نفر برای آموزش نظامی ثبت نام کرده اند. ما افراط گرایان را شکست می دهیم."

حیدر ناصر مسئول آموزش در یکی از مراکز نظامی می گوید ، داوطلبان در مدت کوتاهی، آموزش های بسیار فشرده می بینند.

XS
SM
MD
LG