لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

اختلافات سیاسی بر سر ریاست مسعود بارزانی در کردستان عراق بالا گرفت


مسعود بارزانی خواهان تمدید ریاست کردستان عراق برای اعلام استقلال
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

با پایان یافتن دوره ریاست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، اختلاف نظرهای سیاسی در کردستان بر سر تمدید دوره او یا برگزیدن فردی دیگر در این سمت، بالا گرفته است.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، در پی بالا گرفتن اختلاف میان احزاب موافق و مخالف تمدید ریاست مسعود بارزانی، سه‌شنبه شب، ۲۷ مرداد، نشستی با حضور نمایندگان همه احزاب کردستان عراق، برد مک کورک، فرستاده ویژه آمریکا و فرانک بیکر، سفیر بریتانیا در عراق و نماینده سازمان ملل در این کشور برگزار شد.

اگر چه نتیجه این جلسه به طور رسمی اعلام نشده است اما شنیده شده که حاضران در جلسه به توافق نسبی برای تمدید دوساله ریاست مسعود بارزانی رسید‌ه‌اند. این در حالیست که یوسف محمد، رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق، که از اعضای حزب مخالف حزب بارزانی است روز چهارشنبه و پس از جلسه مشترک، تلاش کرد برای جلوگیری از تمدید ریاست بارزانی جلسه‌ای در پارلمان تشکیل دهد اما این جلسه به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا، برگزار نشد.

موافقان تمدید ریاست مسعود بارزانی، سیاستمدار ۶۹ ساله متولد مهاباد ایران، حضور فردی با تجربه در ریاست اقلیم کردستان عراق را در شرایط بحرانی منطقه، ضروری می‌دانند.

با وجود این انگیزه بارزانی برای تداوم ریاست بر اقلیم کردستان، عملی کردن تصمیم او برای برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق از این کشور ارزیابی می‌شود. این نظر آقای بارزانی که کردستان باید از عراق مستقل شود، احزاب سیاسی در این منطقه را دو دسته کرده است.

اتحادیه میهنی کردستان، جنبش تغییر و اسلامگرایان با نظر آقای بارزانی برای استقلال کردستان عراق مخالف هستند.

XS
SM
MD
LG