لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

مشکلات اقلیم کردستان عراق در پذیرش پناهجویان سوری و عراقی


در پنج سال گذشته، از آغاز جنگ داخلی سوریه و سپس ظهور داعش و حمله به مناطق وسیعی از عراق و سوریه، بسیاری از شهروندان سوری و عراقی به اقلیم کردستان عراق پناه برده اند. این در حالی است که حکومت این اقلیم به دلیل برخی اختلافات سیاسی و اقتصادی با دولت مرکزی عراق، به لحاظ اقتصادی با مشکلات عدیده ای روبروست.

مشکلات اقلیم کردستان عراق در پذیرش پناهجویان سوری و عراقی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:03 0:00

طبق آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، دست کم در پانزده ماه گذشته بیش از دو میلیون آواره سوری و عراقی به اقلیم کردستان عراق پناه برده اند، که در میان آنها اقلیت های دینی چون مسیحیان و ایزدی‌ها آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس بیانیه کمیساریای عالی پناهندگان، تبعات ناشی از جنگ داخلی سوریه قساوت، بی رحمی داعش بر شهروندان سوری و عراقی غیر مسلمان سنی مذهب و مشکلات اقتصادی و فقر ناشی از جنگ، از عوامل اصلی هجوم سیل آوارگان به مناطق امن در اقلیم کردستان است.

این در حالی است که اقلیم کردستان با ۱۰۵۰ کیلومتر مرز مشترک با مناطق تحت کنترل نیروهای داعش، به دلیل اختلاف صدور نفت به صورت مستقل و عدم پرداخت بودجه از سوی حکومت مرکزی عراق، خود با مشکلات اقتصادی و امنیتی روبروست.

علیرغم این که حکومت اقلیم کردستان به کمک کمیساریای عالی پناهندگان با اسکان پناهجویان در کمپ های ویژه، در صدد کمک رسانی به آنهاست، اما افزایش روزافزون تعداد پناهجویان و مشکل ظرفیت پذیرش در کمپ‌های موجود، آنها را حتی در سطح شهر و در چادرها اسکان داده اند.

در این بین سازمان های خیریه و نهادهای فرهنگی مستقل در اقلیم کردستان عراق بخشی از وظایف کمک رسانی، امور معیشتی، فرهنگی و آموزش کودکان پناهجو را بر عهده گرفته اند.

جنگ در منطقه همچنان ادامه دارد و حضور گروه داعش همچنان دلیل ترس و رعب شهروندان سوری و عراقی است. اما فرا رسیدن فصل سرما، مانع سیل هجوم پناهجویان به مناطق امن نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG