لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

کردستان عراق گذرگاه های فرار از موصل را می بندد


دولت منطقه ای نیمه خودمختار کردستان عراق روز شنبه گذرگاه هایی را که عراقی ها از آنها برای فرار از خشونت در شهر موصل استفاده می کردند بست، و برهراس از تشدید بحران انسانی افزوده شد.

شبکه خبری سی ان ان بنقل از یک مقام ارشد نظامی عراق می گوید تصمیم دولت منطقه ای کردستان درحالی گرفته می شود که نیروی هوایی عراق به سلسله حملاتی در موصل دست زده است.

دو هفته و نیم پیش، زمانی که دومین شهر بزرگ عراق به دست پیکارجویان گروه دولت اسلامی در عراق و شام – داعش – افتاد، صدها هزار نفر، و بسیاری بسوی مناطق زیر کنتزل کردها ، گریختند.

تجدید نبرد در موصل، واقع در حدود ۴۲۰ کیلومتری شمال بغداد، ممکن است بسیاری دیگر را ناچار به فرار کند، اما معلوم نیست چه گزینه هایی برای آنها باقی مانده است.

سخنگوی پیشمرگه، نیروی رزمنده کرد، به سی ان ان گفت دو گذرگاه اصلی ورود ازموصل به اربیل و دوهوک بسته شده اند و اینک کسی نمی تواند وارد منطقه کردستان شود.

او گفت این اقدام، برای حفظ امنیت و ثبات منطقه، دو روز پس از انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در پاسگاهی در کولچالی، در شمال موصل، صورت می گیرد. در جریان این حادثه دست کم یک افسر امنیتی کرد جانسپرد و ۱۵ نفر مجروح شدند.

یک مقام نظامی عراق به سی ان ان گفت جت های جنگنده در حمله بامداد شنبه به موصل، محل های استقرار نفرات داعش را با موشک های هل فایر هدف گرفتند.

XS
SM
MD
LG