لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

فرار دهها زندانی امنیتی در عراق در پی یک شورش خونین


فرار ۴۰ زندانی امنیتی در عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

همزمان با ادعای داعش مبنی بر آزاد کردن دهها زندانی هوادار خود، دولت عراق تایید کرد که تعدادی از زندانیان جرائم تروریستی در استان دیاله از زندان فرار کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، سرهنگ سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق در یک کنفرانس خبری اعلام کرد گروهی از زندانیان زندان مرکزی شهر خالص در استان دیاله در شمال بغداد پس از شورش و زد و خورد با نیروهای پلیس، موفق به تخریب دیوار زندان و فرار شدند.

به گفته سخنگوی وزارت کشور عراق، در این درگیری، ۴۰ زندانی فرار کردند که ۹ نفر از آنها از افراد سرشناس وابسته گروه دولت اسلامی(داعش) بوده‌اند. همچنین ۳۰ نفر از زندانیان و ۱۰ زندانبان هم کشته شدند.

اگر چه سخنگوی وزارت کشور اشاره‌ای نکرد که این شورش در پی یک برنامه از پیش طراحی شده بوده است یا نه، اما افراد منتسب به داعش در توئیتر خود نوشتند که این اتفاق، عملیاتی از پیش تعیین شده بوده که با موفقیت به انجام رسیده است.

به اعتقاد ناظران، این رویداد ضربه دیگری به اعتبار امنیتی دولت عراق محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، در حالیکه نبرد در بیجی بین نیروهای داعش و دولت عراق بر سر تصرف شهر و پالایشگاه آن به شدت ادامه دارد، دولت عراق اعلام کرد که نخستین گروه از داوطلبان عشایر سنی به جبهه نبرد علیه داعش پیوستند.

بنا به اعلام دولت عراق، هزار نفر از عشایر سنی عراق به نیروهایی پیوسته اند که برای نبرد با داعش در استان انبار توسط آمریکا و نیروهای دولتی آموزش می بینند.

پیوستن این نیروهای به جبهه نبرد با داعش از آن رو اهمیت دارد که عشایر سنی عراقی پیش از این از حامیان داعش محسوب می شدند.

استاندار تازه منصوب شده استان انبار در این باره گفت که این تغییر موضع سنی هابه معنی نخستین گام آزادسازی استان انبار از دست داعش است.

استان انبار بزرگترین استان عراق است که حدود ۷۰ درصد آن در تصرف نیروهای داعش قرار دارد.

XS
SM
MD
LG