لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

جنگ خیابانی نیروهای عراقی و داعش در رمادی شدت گرفته است


تشدید جنگ در رمادی، دهها هزار عراقی را آواره کرد
تشدید جنگ در رمادی، دهها هزار عراقی را آواره کرد

نیروهای دولتی عراق همچنان به پاکسازی تدریجی شهر از وجود عوامل گروه دولت اسلامی یا داعش که از تابستان گذشته کنترل رمادی را به دست گرفتند ادامه می‌دهند. در این نبرد قبایل محلی هم از نیروهای عراقی پشتیبانی می کنند.

نیروهای دولتی می‌گویند توانسته‌اند بیمارستان کودکان رمادی را که ده روز پیش به تصرف داعش در آمده بود باز پس بگیرند و کنترل مناطق اطراف ساختمان های دولتی شهر را از دست نیروهای داعش خارج کنند. شدت درگیری‌ها در رمادی در روزهای اخیر هزاران تن از ساکنان شهر را ناگزیر به ترک خانه هایشان در جستجوی مکانی امن کرده است.

رمادی اما تنها جبهه نبرد علیه گروه دولت اسلامی در عراق نیست. پیشروی پیشمرگه های کرد در اطراف کرکوک که اخیرا از چنگ نیروهای داعش درآمد همچنان ادامه دارد. همینطور در اقلیم کردستان عراق نه چندان دور از اربیل، نیروهای کرد در شهر گوئر در یکسوی رودخانه ای محلی موضع گرفته اند و تحرکات داعش را زیر نظر دارند که تنها چند صد متر آنسوتر درطرف دیگر رودخانه روستای کاناش را در تصرف خود دارند.

نیروهای هر دو طرف برای جلوگیری از تشدید درگیری‌ها و بستن راه پیشروی یکدیگر پلی را که از روی رودخانه عبور می‌کند در چند جا منهدم کرده‌اند. نیروهای نظامی و پیشمرگه‌های کرد عراق یکی از مهمترین متحدان و شرکای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با داعش محسوب می‌شوند.

XS
SM
MD
LG