لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

آمریکا و ایران، نخستین کشورهایی که در جنگ با داعش به کردستان عراق کمک کردند


گفت و گو با نخست وزیر اقلیم کردستان عراق درباره نبرد با داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

گفت و گوی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا با نخست وزیر اقلیم کردستان درباره نبرد با داعش

نخست وزیر اقلیم خودمختار کردستان عراق با بیان اینکه ایران و آمریکا در کمک به پیشمرگه ها برای نبرد با داعش پیشرو بوده‌اند، حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی به مواضع داعش را بسیار تاثیرگذار عنوان کرد.

نیچروان بارزانی، در گفت و گو با شپول عباسی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، گفت: «اگر چه دیگر کشورها نیز در انجام حملات هوایی مشارکت داشتند اما در روزهای اول این تنها آمریکا بود که با انجام حمله‌های هوایی علیه مواضع داعش، کمک بزرگی در این نبرد به ما کرد و باید این کمک سپاسگزار بود.»

او توضیح داد که نیروهای کرد، نیروهای آمریکایی و نظامیان دیگری که بعدا به این نبرد اضافه شده‌اند، در اتاق هماهنگی نبرد با داعش در اربیل تشکیل جلسه می‌دهند و برای حملات مختلف برنامه‌ریزی می‌کنند. به گفته او هماهنگی برای عملیات هوایی علیه مواضع داعش هم در همین اتاق انجام می‌گیرد.

این مقام کرد پیشمرگه های کرد را نیرویی همیشه آماده برای دفاع جنگ با داعش نامید اما گفت که کشورهای دیگر آنچنان که باید قدردان تلاش‌های پیشمرگه ها نیستند در حالیکه به گفته او داعش تنها تهدیدی علیه کردستان یا عراق نیست بلکه کشورهای منطقه و حتی اروپا را نیز تهدید می‌کند.

آقای بارزانی در بخش دیگری از سخنان خود ایران را نیز جزو اولین کشورهایی عنوان کرد که برای مقابله با داعش به کمک کردستان و دولت عراق رفت. او گفت که کمک‌های ایران در هر حد و اندازه‌ای، شایسته تقدیر و تشکر است. او گفت: «حمایت ایران هنگامی که در آن شرایط قرار داشتیم کمک بزرگی بود اما من فکر میکنم آنچه در رسانه‌ها مطرح شد و روی آن تبلیغ شد، مبالغه آمیز بود.»

XS
SM
MD
LG