لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

محکومیت تخریب ماندگارهای تاریخی


به گزارش دولت عراق، داعش دامنه تخریب گنجینه های تاریخی کشور را به نمرود، مرکز ماندگارهای باستانی، گسترش داده است. جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت «این رذیلت ها، حمله سازمانی با یک ایدئولوژی فاسد و مسموم به میراث مردم عراق و سوریه است.»

او گفت «هدف تحریف شده داعش روشن است، می خواهد فرهنگی را از بین ببرد و تاریخ را بر اساس نگرش و تصویر بی رحمانه خود بازنویسی کند. این کوشش ناهنکار برای محو میراث تمدنی باستانی سرانجام شکست خواهد خورد. هیچ تروریستی نمی تواند تاریخ را دوباره بنویسد. و ایالات متحده، همانگونه که در کنار مردم سوریه و عراق در نبرد با بی رحمی ایستاده است، نیاز به حقظ گنجینه های ملی را – که عنصر مهم یک جامعه متحد است – تشخیص می دهد.

ایرینا بوکووا، مدیر یونسکو، نیز تخریب نمرود را بشدت محکوم کرد و گفت «ما نمی توانیم ساکت بمانیم. تخریب آگاهانه و عمدی میراث فرهنگی به منزله جنایت جنگی است. من از تمام رهبران سیاسی و مذهبی در منطقه می خواهم برخیزند و به همه یادآور شوند که برای از بین بردن میراث های فرهنگی بشریت، هیچ توجیه سیاسی یا مذهبی وجود ندارد.»

شهر نمرود ببیش از ۳۵۰۰ سال پیش ایجاد شد و یکی از پایتخت های امپراتوری آشوری بود. نخستین بار آوستین هنری لایارد، کاشف بریتانیایی در دهه ۱۸۴۰ در آنجا به حفاری پرداخت و کاخ آشور ماسیر پال دوم، پادشاه آشور را با مجسمه های گاو بالدار دروازه بان، که بعدا به موزه بریتانیا و موزه متروپلیتن فرستاده شد، از زیر خاک بیرون کشید. در حالی که بسیاری از ماندگارهای آن محل در موزه ها قرار دارند، کاخ نمرود هنوز میزبان شمار بزرگی از مجسمه های دیواری و تندیس های گاو بالدار است، که در محل های اصلی خود باقی هستنند.کاخ در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط اداره میراث فرهنگی عراق بازسازی شد.

آمریکا از تمام طرف ها در عراق و سوریه و جامعه بین المللی می خواهد به مکان های باستانی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی، از جمله موزه ها و آرشیوها، احترام بگذارند و برای نکته که مسئولان تخریب آثار فرهنگی مهم باید پاسخگو باشند، بار دیگر تاکید بگذارند. ایالات متحده متعهد است داعش را شکست دهد و در برابر تخریب گنحینه های باستانی بایستد.

XS
SM
MD
LG