لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

استفاده نیروهای عراقی از پهپاد برای حفظ میراث باستانی آسوریان در شهر نمرود


یک روز پس از اخراج شبه نظامیان داعش از شهر باستانی نمرود، سربازان عراقی کار دشوار تامین امنیت این شهر سه هزار ساله را در روز دوشنبه آغاز کردند.

قصر و معابد نمرود که روزگاری قلب امپراطوری در پایتخت آسوری ها بود، پس از حمله داعش در سال ۲۰۱۴ به دست این گروه افتاد. داعش در آن عملیات هر نقطه ای را که می گرفت، به سرعت مکان های باستانی اش را نابود می‌کرد.

این که از گنجینه باستانی شهر باستانی نمرود چیزی باقی مانده یا نه تنها وقتی روشن می شود که باستان شناسان به آنجا بروند و اوضاع را بررسی کنند. به گفته خبرگزاری رویترز این روند با توجه به نگرانی از این که شبه نظامیان احتمالا در گوشه و کنار بمب کار گذاشته‌اند و حتی در تونل ها مخفی شده باشند، طول خواهد کشید.

یک فرمانده نظامی به رویترز گفت برای تسریع کار شناسایی، سربازان و نیروهای کارشناسی از هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز شهر نمرود استفاده می کنند.

او گفت سربازان کنترل منطقه را برعهده دارند و با وجود احتیاط های شدید، نیروها هنوز وارد شهر نشده اند و در حال پاکسازی روستاهای اطراف هستند.

نمرود در کرانه رود دجله و در ۳۰ کیلومتری جنوب موصل قرار دارد. در حال حاضر سربازان عراقی در عملیات آزادسازی موصل علیه داعش می جنگند. موصل بزرگترین شهر تحت کنترل داعش در عراق است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG