لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

نقش ایران در پیروزی نیروهای عراقی بر پیکارجویان «دولت اسلامی»


مبارزان مسلح شیعه عراق، در کنار یک تانک منهدم شده متعلق به گروه «دولت اسلامی» پس از شکستن حصر آمرلی
مبارزان مسلح شیعه عراق، در کنار یک تانک منهدم شده متعلق به گروه «دولت اسلامی» پس از شکستن حصر آمرلی

رزمندگان پیشمرگه کرد و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی، روز دوشنبه در شهر آمرلی در شمال عراق رژه رفتند.

خبرگزاری رویترز این رویداد را، که یک روز پس از شکستن محاصره دو ماهه آن شهر کوچک صورت گرفت، نشانه‌ای از کار گروهی میان مبارزان کرد، ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه، و همچنین نقش ایران در کمک مستقیم به آنها در نبرد علیه نیروهای گروه موسوم به «دولت اسلامی» می‌داند.

به گفته این خبرگزاری، یک مشاور ایرانی نیروهای پلیس عراق در نزدیکی آمرلی دیده شده و افسران کرد نیز از گفتگوهای ایرانی‌ها با مبارزان عراقی برای هدف قرار دادن اسلامگرایان صحبت می‌کنند.

همراه گروه «اصحاب الحق» دو مرد بودند که به فارسی حرف می‌زدند و اونیفورم‌های آنها با لباس‌های سبز رنگی که همتایان آنها پوشیده بودند فرق داشت. هزینه‌های «اصحاب الحق» را ایران تامین می‌کند و این گروه آیت‌الله علی خامنه‌ای را نیز رهبر روحانی خود می‌داند.

یکی از آنها در پاسخ به این پرسش که آیا ایرانی است، گفت « ما سلیمان‌بیک را آزاد می‌کنیم»، و در پاسخ به پرسش دیگری که آیا عراقی‌ها می‌توانستند بدون حمایت ایران به موفقیت‌های اخیر دست یابند، گفت «نه».

مردی که همراه کاروانی از خودروهای زرهی پلیس عراق بود و به زبان فارسی صحبت می‌کرد گفت از ایران آمده و به آموزش نیروهای پلیس عراق کمک می‌کند.

به گزارش رویترز یکی از فرماندهان پیشمرگه کرد در سلیمان‌بیک نیز نقشی که ایرانی‌ها در حمله به مواضع گروه «دولت اسلامی» ایفا کردند را تأیید کرد و گفت آنها اسلحه فراهم آوردند و به برنامه‌ریزی نظامی کمک کردند.

این فرمانده کرد که نخواست هویتش فاش شود در ادامه گفت «آنها نیروهای شیعه را آموزش دادند. در پایگاه دیگری هم حضور دارند و پیشمرگه‌ها را در کار با توپخانه سنگین هدایت می‌کنند.»

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از یک عضو ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نوشت ارتش عراق، کردها و مشاوران ایرانی، مراکز عملیاتی مشترکی ایجاد کرده‌اند.

او، که در خانقین در استان دیاله، سخن می‌گفت، با بیان این که کارشناسان ایرانی در نبرد شرکت ندارند، اما کارهای تخصصی انجام می‌دهند، افزود « اگر نیاز به کمک‌های لجیستیکی و همکاری باشد، ما با آنها تماس می‌گیریم.»

رویترز در ادامه نوشت شکست گروه «دولت اسلامی» در آمرلی و سلیمان بگ، پیروزی عمده‌ای برای دولت عراق، نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان شیعه پس از هفته‌ها شکست بود.

پیشتر یک منبع نظامی عراق اعلام کرد نیروهای ارتش، همراه با پیشمرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان شیعه، با پشتیبانی هوایی آمریکا روز دوشنبه وارد شهر سلیمان‌بیک در جنوب کرکوک شدند و به سه ماه کنترل شهر توسط شورشیان افراطی اسلامگرا پایان دادند.

سلیمان‌بیک در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی آمرلی قرار دارد و یک روز پس از آن شهر، از دست پیکارجویان سنی خارج شد.

نیروهای ارتش عراق و گروه‌های مسلح شیعه و کرد آن کشور، که از روز شنبه عملیات نظامی گسترده‌ای را با پشتیبانی هوایی ارتش ایالات متحده برای آزادسازی شهرک آمرلی آغاز کرده بودند، موفق شدند روز یکشنبه محاصره آن شهر که از حدود ۶ هفته پیش از آن در محاصره پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» بود را بشکنند.

XS
SM
MD
LG