لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی بر داعش در عراق برگزار شد


مردم عراق روز دوشنبه سالگرد پیروزی بر داعش را جشن گرفتند.

سال پیش در چنین روزی داعش تقریبا از تمامی مناطقی که در عراق به تصرف در آورده بود بیرون رانده شد. داعش هنوز هم اینجا و آنجا دست به حمله های پراکنده می زند و یک منطقه کوچک محاصره شده در سوریه، در مرز با عراق، را نیز در دست دارد.

در پی نبردی سه ساله علیه داعش در عراق که موصل، دومین شهر بزرگ عراق را در تصرف داشت، این گروه اسلامگرای تروریست از آن کشور بیرون رانده شد.

در طول سه سال جنگ، هزاران عراقی کشته و صدها هزار نفر آواره شدند. شهرها و روستاهایی که از داعش باز پس گرفته شد، بیشتر به صورت ویرانه هایی غیرقابل سکونت در آمده بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دولت عراق روز دوشنبه را روز تعطیل ملی اعلام کرد. در مدخل شهرها و به خصوص بغداد، پرچم های کشور به اهتزاز در آمدند و «منطقه سبز» پایتخت نیز، که مراکز حکومتی را در بر می گیرند، برای دیدار به روی عموم باز شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق این روز را «روز غرور و افتخار» برای تمامی مردم کشور نامید و گفت، با شکست داعش، زندگی، آزرم، آزادی و صلح به کشور بازگشت. نخست وزیر فتوای سال ۲۰۱۴ دایر بر بسیج مردمی برای مقابله با داعش را یک نقطه نورانی در تاریخ عراق و مردم آن خواند، و آن فتوا را اساس پیروزی بر داعش قلمداد کرد.

بنا به گزارش‌ها، هنوز یک میلیون و ۸۰۰ هزار عراقی از خانه و کاشانه خود به دور مانده اند و اغلب آنها می گویند حتی سال آینده هم قصد بازگشت به خانه های خود را ندارند، چون بیشتر آنها ویران شده و نیاز به بازسازی کلی دارد.

بنا به برآورد «شورای پناهندگان نروژی» هنوز حدود ۸ میلیون عراقی خسارت دیده از جنگ، به کمک‌های مالی نیاز دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG