لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۰

رئیس جمهوری عراق برای شرکت در مجمع گازی وارد تهران شد


۱ آذر ۱۳۹۴

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق روز یکشنبه وارد ایران شد. به گزارش خبرگزاری های ایران، رئیس جمهوری عراق برای شرکت در سومین مجمع سران کشورهای صادر کننده گاز که قرار است از روز دوشنبه در ایران فعالیت خود را آغاز کند، به تهران سفر کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز دوشنبه برای شرکت در سومین همایش سران کشورهای صادر کننده گاز موسوم وارد تهران می شود. قرار است آقای پوتین در سفر خود به تهران با آیت الله سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کند.

این دومین سفر آقای پوتین به تهران پس از ۲۰۰۷ است. وی در مهرماه ۱۳۸۶ در اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر به ایران سفر کرده بود.

به گزارش رویترز تهران اخیرا پیوندهای اقتصادی خود را با مسکو به شدت افزایش داده است. روسیه در نظر دارد که وامی به مبلغ ۷ میلیارد دلار به ایران بدهد.

ایران، روسیه، قطر، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، پرو، امارات متحده عربی و عمان اعضای اصلی این مجمع هستند. کشورهای هلند، قزاقستان، عراق و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در این مجمع حضور دارند.

به گزارش بلومبرگ ایران در حالی که ۱۸ درصد گاز جهان را در اختیار دارد، تنها توانسته است کمتر از یک درصد تجارت گاز در جهان را به خود اختصاص دهد.

در اجلاس روز شنبه این گروه، محمد حسین عادلی از ایران برای بار دوم و تا پایان ۲۰۱۷ به عنوان دبیرکل کشورهای موسوم به اوپک گازی انتخاب شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در حاشیه همایش وزرای کشورهای صادر کننده گاز موسوم به اوپک گازی گفت که تهران منتظر اجازه از هیچ کشوری برای افزایش صادرات نفت خود پس از برداشته شدن تحریم ها نمی ماند.

آقای زنگنه گفته است اوپک روزانه یک و نیم میلیون بشکه بیش از سهم خود تولید می کند. او همچنین گفته است هدف ایران این است که تولید نفت خام خود را یک میلیون بشکه در روز بیشتر بکند. به گفته وی بیشتر اعضای اوپک قیمت ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت را قیمتی مناسب می دانند.

XS
SM
MD
LG