لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

استقبال رئیس جمهوری عراق از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای لغو حمله به ایران؛ خاورمیانه دیگر جنگ نمی‌خواهد


برهم صالح، رئیس جمهوری عراق می گوید از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که مانع حمله به ایران شد، خوشحال است. او گفت این بخش از جهان طی سالها شاهد درگیری بوده است و «ما جنگ دیگری نمی خواهیم.»

او در مصاحبه ای با کریستین امانپور که از شبکه پی.بی.اس آمریکا پخش شد، در پاسخ به اینکه مداخله نظامی به تعویق افتاده است و حملات لفظی بین رهبران ایران و آمریکا افزایش یافته و تحریم های جدیدی نیز علیه ایران اعمال شده است گفت: تحریم ها به کل منطقه آسیب می زند و نه فقط به ایران.

صالح گفت کشورش نگران افزایش تنش ها در منطقه است و باید مشکلات را اساسی حل کرد و منطقه به جنگ دیگری نیاز ندارد.

او گفت عراق واقعا نگران تشدید شرایط در منطقه و عواقب آن برای عراق است.

رئیس جمهوری عراق گفت می خواهد به «بازیگران منطقه» و «بازیگران جهانی» بگوید که امنیت و ثبات عراق مهم و حیاتی است و نباید موفقیت آن را دست کم گرفت.

رئیس جمهوری عراق گفت شکست دادن داعش با حمایت آمریکا و ائتلاف بین المللی و همچنین حمایت همسایگان عراق یک موفقیت عظیم بوده است و عراق خواهان جنگی دیگر نیست.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG