لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

اطمینان از حمایت ایران، هدف عبادی از سفر به تهران


بخشی از تحلیل وبلاگ سایت الجزیره در مورد اهداف سفر نخست وزیر عراق به تهران

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز چهارشنبه برای دیداری یک روزه به تهران رفت و با رهبران و مقامات ارشدجمهوری اسلامی ایران، از جمله آیت الله خامنه ای، ملاقات کرد. همانگونه که انتظار می رفت مذاکرات آنها بر تحولات جاری عراق و نبرد با گروه دولت اسلامی متمرکز بود.

این دیدار یک روز پس آن انجام گرفت که دفتر عبادی در بیانیه ای اعلام کرد نیروهای بسیج مردمی برای آزاد ساختن موصل، دومین شهر بزرگ عراق، اعزام خواهند شد.

هنوز تاریخی برای اعرام نیروها مشخص نشده است، اما شبکه تلویزیونی الجزیره زمان اعلام آن را، در آستانه سفر عبادی به تهران مهم می داند.

استفاده از نیروهای بسیج مردمی مقوله ای بحث انگیز بوده است. آنها میلیشاهای شیعه نامیده می شوند، و از جمله کارآمد ترین نیروهای رزمی هستند که ایران از آنها حمایت می کند، و به دلیل نفوذ ایران بر برخی از میلیشاها مسلما در بحث های عبادی در تهران مطرح شده اند.

عبادی ماه ها است که سعی دارد کنترل کامل شبه نظامیان شیعه را به دست بگیرد، و در تهران در صدد برآمد مطمئن شود ایرانی ها به او اجازه خواهند داد چنین کنترلی را برقرار سازد.

یک پژوهشگر در اندیشکده البیان می گوید نفوذ ایران برای رهبر عراق نگران کننده است. مناسبات تهران با برخی گروه ها در نیروهای بسیج مردمی مساله ای حساس است که ممکن است اقتدار او را تضعیف کند.

تحلیلگر الجزیره می گوید پبشرفت در این موضوع برای عبادی در حالی که در حزب خود با فشار شدیدی روبرو است اهمیت زیادی دارد.

در هفته های اخیر نوری المالکی نخست وزیر سابق بار دیگر در صحنه ظاهر شده و این شایعه که ممکن است به قدرت باز گردد، قوت گرفته است. رابطه نیرومند با ایران به عبادی کمک خواهد کرد در مقام خود باقی بماند.

تحلیلگر الجزیره می گوید روشن است که ایران در نبرد علیه داعش سرمایه گذاری سنگینی کرده است و دولت عراق در حالی که با گروه «دولت اسلامی می جنگد»، به حمایت ایران نیاز دارد.

کارشناسان می گویند ایران می خواهد حوزه نفوذ نیرومند در عراق را حفظ کند. عبادی می خواهد این نفوذ را مدیریت کند تا بتواند برنامه خودش را پیش ببرد.

در عراق کسی نمی خواهد به مناسبات با ایران صدمه ای برسد. بر خلاف آمریکا، ایران قصد دارد در آنجا بماند و برای عراق بهتر است ایران را بعنوان یک دوست در همسایگی خود داشته باشد.

XS
SM
MD
LG