لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۲

رئیس ستاد مشترک ارتش عراق: مشکلات مرزی با ایران حل نشده است


ژنرال بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق
ژنرال بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح عراق از رسیدن ارتش عراق به سطحی خبر داد که توانایی حفاظت از مرزها و تمامیت ارضی عراق را دارد».

بابکر زیباری، در گفتگوی اختصاصی با شبکه فارسی صدای آمریکا گفت: «برخلاف گذشته، اکنون القاعده و تروریست ها، در عراق پایگاه ثابتی ندارند و به محاصره افتاده اند. ژنرال زیباری اضافه کرد مشکلات مرزی عراق با ایران حل نشده و هیئتی برای حل این مشکلات تشکیل شده است».

بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح عراق افزوده است: «در نظام سیاسی جدید عراق، امکان هیچگونه کودتای نظامی وجود ندارد و نیروهای مسلح عراقی، تحت نظر غیرنظامیان فعالیت می کنند» او همچنین درباره پیوستن دوباره اعضای حزب بعث به ارتش، به صدای آمریکا گفت: «آن دسته از افسران بعثی که دستشان به خون آلوده نشده، می توانند دوباره وارد خدمت در ارتش شوند».

هفته گذشته، رهبران عراق، پس از حدود نه ماه چانه زنی و بن بست در تشکیل دولت، برای تشکیل کابینه به توافق رسیدند. طبق توافق های انجام شده، نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق در مقام خود تثبیت و جلال طالبانی نیز در مقام خود به عنوان رئیس جمهوری ابقا شد.

همزمان، اسامه النجیفی، رئیس جدید پارلمان عراق، روز یکشنبه در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، خواستار آن شد که تهران در امور داخلی عراق مداخله نکند.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی، اسامه النجیفی در دیدار با حسن دانایی فر، سفیر ایران در بغداد گفته است بهبود روابط دو کشور باید بر اساس «احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی» انجام شود.

ائتلاف العراقیه که اسامه نجیفی از اعضای آن است، بارها ایران را به دخالت در امور سیاسی عراق متهم کرده است. جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار خروج نیروهای غربی از عراق شده است و غرب بارها تهران را به حمایت از شبه نظامیانی متهم کرد که علیه نیروهای خارجی در این کشور می جنگند.

خبرگزاری فارس نیز ضمن اعلام این خبر می نویسد آقای دانایی فر در این دیدار گفته است: «ثبات و امنیت عراق را ثبات و امنیت ایران می دانیم و امنیت عراق به معنای امنیت کل منطقه است».

سفیر تهران در بغداد و رئیس جدید پارلمان عراق در حالی دیدار کردند که مقامات نظامی عراقی و غربی در این کشور، بارها از لزوم توقف مداخلات غیرسازنده جمهوری اسلامی در عراق سخن گفته اند.

XS
SM
MD
LG