لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

دیده بان حقوق بشر: شورشیان ده ها سرباز عراقی را اعدام کردند


یک سازمان طرفدار حقوق بشر می گوید شورشیان عراق در نیمه ژوئن دست کم ۱۶۰ تن را در شهر تکریت اعدام کردند.

به گزارش آسوشیتد پرس، دیده بان حقوق بشر روز جمعه با استناد به تجزیه و تحلیل تصویرهای ماهواره ای و عکس هایی که منتشر شده است گفت پیکارجویان گروه دولت اسلامی در عراق و شام در فاصله ۱۱ تا ۱۴ ژوئن بین ۱۶۰ و ۱۹۰ مرد را در دو محل در تکریت کشتند. سازمان می گوید شمار قربانیان ممکن است به مراتب بالاتر باشد، اما دشواری یافتن اجساد و دسترسی به منطقه، از تحقیقات کامل جلوگیری می کند.

گروه اسلامی افراطی پس از استیلا بر بخش های بزرگی در شمال عراق و تصرف شهرهای موصل و تکریت، عکس هایی در اینترنت منتشر کرد که نشان می داد مردان مسلح ده ها سرباز اسیر را سوار کامیون می کنند، سپس آنها را در حالی که دستهایشان از پشت بسته بود ناچار می سازند در گودال کم عمقی دراز بکشند. عکس های بعدی اجساد آنها را نشان می دهد.

مدیر امور اضطراری دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای گفت «عکس ها و تصویرهای ماهواره ای از تکریت مدارک نیرومندی از جنایت جنگی دهشتناک ارائه می دهد که لازم است تحقیقات بیشتری در باره آن صورت گیرد.»

سخنگوی ارتش عراق روز ۱۵ ژوئیه اصالت عکس ها را تایید کرد و گفت او از موارد کشتار جمعی سربازان اسیر در مناطقی که داعش تصرف کرده است اطلاع داشت.

XS
SM
MD
LG