لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

هزاران زن عراقی به طور غیر قانونی زندانی هستند


یک نهاد عمده طرفدارحقوق بشر می گوید پلیس و نیروهای امنیتی عراق هزاران زن را به طورغیر قانونی در بازداشت دارند، و بسیاری از آنها هدف شکنجه و بدرفتاری از جمله تهدید به تجاوز جنسی هستند.

گزارش ۱۰۵ صفحه ای دیدبان حقوق بشر، که روز پنجشنبه منتشر شد، حاوی شهادت ده ها زن است. از جمله یکی که گفت افسران پلیس با تهدید تجاوز جنسی به دختر نوجوانش، از او اعتراف گرفتند. این زن ۷ ماه پس از گفت و گو با دیدبان حقوق بشر اعدام شد.

اسوشیتد پرس می گوید اتهامات بدرفتاری با بازداشت شدگان در عراق تازگی ندارد، اما یافته های سازمان، که علیرغم وعده های دولت برای اصلاحات منتشر می شود، بر نگرانی از توانایی مقامات عراقی در رسیدگی به وضعیت کسانی که در جریان هجوم های امنیتی علیه شبه نظامیان بازداشت شده اند می افزاید.

گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر نگران ضعف سیستم قضایی عراق هستند و آن را به فساد و عدم رعایت معیارهای بین المللی متهم می کنند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر گفته می شود زنان ماه ها حتی سال ها پیش از آن که در برابر قاضی قرار بگیرند، در بازداشت بوده اند. بسیاری به دلیل آنچه فعالیت های تروریستی اعضای مرد خانواده های آنها بازداشت شدند. بازداشت شدگان در مصاحبه ها شرح دادند نیروهای امنیتی آنها را زیر لگد می گرفتند، سیلی می زدند، هدف تجاوز قرار می دادند، یا به آزار جنسی تهدید می کردند.

جو استورک، قائم مقام مدیر بخش خاورمیانه و افریقای شمالی در سازمان دیدبان حقوق بشر، گفت «نیروهای امنیتی و مقامات عراقی چنان رفتار می کنند که گویی آزار بی رحمانه زنان کشور را امن تر خواهد ساخت. در حقیقت. این زنان و بستگان آنها به ما گفته اند تا وقتی نیروهای امنیتی با مصونیت با مردم بدرفتاری می کنند، ما فقط می توانیم بدتر شدن شرایط امنیتی را انتظار داشته باشیم.»

شبه نظامیان اغلب به بدرفتاری با زنان به عنوان توجیهی برای حملات خود استناد می کنند.

دیدبان حقوق بشرهمچنین از مقامات عراقی خواسته است به سرعت در باره اتهامات شکنجه و بدرفتاری تحقیق کند و اصلاحات لازم را در نهادهای قضایی و امنیتی انجام دهد.
XS
SM
MD
LG