لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

هلیکوپتر امدادرسان به اقلیت ایزدی در عراق سقوط کرد


یک فروند هلکوپتر عراقی که برای کمک‌رسانی به اقلیت ایزدی از مناطق کوهستانی شنگال (سنجار) در شمال عراق و انتقال آنها به مکانی امن به منطقه اعزام شده بود، روز سه‌شنبه سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

در گزارش های اولیه، دلیل سقوط هلیکوپتر، نقص فنی اعلام شده بود، اما در گزارش های تکمیلی گفته شد وزن بیش از حد هلیکوپتر، به دلیل آویزان شدن تعداد زیادی از آوارگان ایزدی به آن، دچار مشکل شده و با زمین برخورد کرده است.

خبرگزاری آسوشیدپرس به نقل از ژنرال قاسم الموسوی سخنگوی ارتش عراق نوشت این هلیکوپتر ساخت روسیه بوده و برای امدادرسانی به آوارگان ایزدی که در پی حملات گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» به کوه های اطراف گریخته بودند، به محل اعزام شده بود.

به گفته سخنگوی ارتش عراق، ویان دخیل، نماینده اقلیت ایزدی در مجلس عراق نیز از سرنشینان هلیکوپتر Mi-17 بود، و هر چند او از آن سانحه جان سالم به در برد، اما به دلیل وارد آمدن ضربه سنگین به سرش، تا لحظه مخابره خبر در حالت بیهوشی بسر می برد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز در گزارشی اعلام کرد آلیسا روبین، خبرنگار آن روزنامه نیز از سرنشینان هلیکوپتر بوده و مجروح شده است. وی در حال حاضر در بیهوشی قرار دارد و از ناحیه مچ دست نیز دچار شکستگی شده است. آدام فرگوسن عکاس آن روزنامه نیز در هلیکوپتر بوده، اما حال او خوب گزارش شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم دخیل و سایر سرنشینان هلیکوپتر به بیمارستانی در مناطق کردنشین مجاور در اقلیم کردستان عراق منتقل شده‌اند.

در پی حملات خشونت‌بار گروه افراطی سنی موسوم به «دولت اسلامی»به شهر شنگال (سنجار)، ده‌ها هزار نفر از اقلیت ایزدی ساکن آن شهر، خانه‌های خود را ترک کرده و به کوه‌های اطراف پناه برده‌اند. پیکارجویان داعش آنها را تهدید کردند که یا به اسلام روی آوردند، یا آن که کشته خواهند شد.

هواپیماهای نظامی ایالات متحده آمریکا و نیز هلیکوپترهای عراقی، برای رساندن کمک‌های اولیه، از جمله آب و غذا به آوارگان ایزدی، همه روزه بر فراز کوه‌های شنگال به پرواز در می‌آیند.

XS
SM
MD
LG