لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

حیدر العبادی یورش تظاهرکنندگان به منطقه سبز بغداد را محکوم کرد


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، اقدامات تظاهرکنندگان در بغداد و حمله به منطقه سبز پایتخت را محکوم کرد.

آقای اَل عَبادی گفت: " حمله به تأسیسات دولتی و آسیب به اموال عمومی، نمیتواند قابل قبول باشد."

پلیس با توسل به شلیک گاز اشک آور تظاهرکنندگان را پس راند. بسیاری از این معترضان خشم خود را متوجه نخست وزیر عراق کرده اند که از دید آنان، نماد ناکامی دولت عراق است. شماری از آنان پیروان مقتدا صدر، روحانی شیعه هستند که از آقای العبادی خواسته است به ساختار سهمیه بندی سیاسی پایان بدهد ساختاری که بر اساس آن، پست های وزارت برای احزاب سیاسی تضمین میشود.

در جریان کوشش نیروهای امنیتی عراق برای بیرون راندن معترضین مخالف دولت از منطقه سبز در بغداد، دستکم چهار تن جان سپردند و ۹۰ نفر مجروح شدند.

سازمان ملل متحد خواستار آرامش در ساختمان های دولتی در بغداد شده است.

گزارش رویترز به نقل از منابع مسئولان در بیمارستان بغداد حاکی است نیروهای امنیتی روز جمعه برای بیرون راندن تظاهرکنندگان از ناحیه ای که ساختمان های دولتی، پارلمان و بسیاری از سفارت های خارجی در آنجا قرار دارند، به شلیک گلوله و همچنین گلوله های لاستیکی، ماشین های آب پاش و گاز اشک آور متوسل شدند.

معترضین روز جمعه، شامل طرفداران مقتدا صدر و گروه هایی از مردم بود که از ناتوانی دولت در انجام اصلاحات و حفظ امنیت در شهر ناراضی هستند. معترضین که عمدتا شیعیان هستند می گویند خواستار اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد اداری هستند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در عراق، روز شنبه نيروهای امنيتی در سطح بغداد پخش شده و دولت اعلام كرده با تظاهركنندگان برخورد می كند.

مردم در سه هفته اخیر دو بار به منطقه سبز هجوم بردند، و توانایی دولت را برای تامین امنیت پایتخت، که شاهد افزایش موارد بمب گذاری توسط گروه دولت اسلامی بوده است، زیر سئوال کشیده اند.

معاون رهبر جنبش سیاسی صدر اقدام دولت در استفاده بیش از اندازه از زور را محکوم کرد و گفت "شلیک گلوله واقعی علیه معترضین صلحجو کاملا غیرقابل توجیه است و شاهدی است بر این که یک دولت به ظاهر مشروع به یک دولت سرکوبگر تبدیل شده است."

سازمان ملل متحد روز شنبه به وقایع روز جمعه ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که این گونه رویدادها می تواند به کوشش های جاری برای شکست دادن داعش صدمه بزند.

یان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق در بیانیه ای گفت "فقط دشمنان عراق، و داعش در پیشاپیش آنها، از هرج و مرج سود می برند."

XS
SM
MD
LG