لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

رئیس جمهوری عراق «عدنان الزرفی» فرماندار پیشین نجف را مامور تشکیل کابینه جدید کرد


عدنان الزرفی پیش از این فرماندار شهر نجف بود.
عدنان الزرفی پیش از این فرماندار شهر نجف بود.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، عدنان الزرفی، فرماندار سابق نجف را مامور تشکیل کابینه در این کشور کرد.

به گزارش رویترز، برهم صالح رئیس جمهور عراق، عدنان الزرفی را به عنوان نخست وزیر جدید منصوب و از او خواسته است تا کابینه تشکیل دهد. الزرفی ۳۰ روز فرصت دارد تا کابینه جدید این کشور را تشکیل دهد.

الزرفی از اعضای ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر اسبق عراق است که پیشتر استاندار نجف در جنوب عراق بوده است.

بنابر این گزارش عندنا الزرفی به عنوان چهره ای نسبتاً سکولار در کشوری تحت کنترل احزاب مختلف محسوب می شود و کار سختی را برای کسب رای اعتماد پارلمان برای کابینه‌ در پیش دارد چون گروه های اصلی مورد حمایت ایران نسبت به انتخاب او اعتراض دارند.

یک قانونگذار شیعه عراق به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت که «الزرفی در پارلمان با مقاومت سختی روبرو خواهد شد و برای تصویب دولت خود به معجزه نیاز خواهد داشت.»

اگر الزرفی بتواند تایید پارلمان عراق را بدست آورد، تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام این کشور در مقام خود باقی خواهد ماند.

او دومین سیاستمداری است که برهم صالح پس از استعفای عادل المهدی او را موظف به تشکیل کابینه کرده است. پیش از آقای صالح «محمد توفیق علاوی» را مامور تشکیل کابینه کرده بود اما حدود یک ماه بعد نخست وزیر جدید استعفا داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG