لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

اولین انتخابات عراق بعد از شکست داعش: نگاهی به جزئیات انتخابات شنبه


انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار می شود و سرنوشت ۳۲۹ کرسی مجلس نمایندگان مشخص خواهد شد. هر گروهی که در این انتخابات پیروز شود، با چالش دشوار بازسازی کشور روبرو می شود که بار دیگر، در پی جنگ با گروه اسلامگرای داعش، خرابی های گسترده متحمل شده است.

رویترز به نقل از یکی از عراقی ها می نویسد که مردم خواهان امنیت هستند. به نوشته این خبرگزاری، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به عقیده تحلیلگران از رقبای خود پیش است، اما معلوم نیست که برنده انتخابات شود.

نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق نیز قصد دارد مجددا در پی این انتخابات، در صحنه سیاسی عراق فعال تر شود.

نزدیک به ۷ هزار نفر برای کسب کرسی های پارلمان رقابت می کنند که از این تعداد ۴۶ کرسی برای کردهای عراقی، و یک چهارم برای زنان حفظ شده است. شماری از کرسی ها نیز به اقلیت های عراقی اختصاص دارد که خواهان افزایش این تعداد هستند.

قرقوش از محله های مسیحی نشین عراق، یکی از اهداف مورد نظر داعش بود. بسیاری از کلیساها در آن زمان به آتش کشیده شد و اماکن و منازل بسیاری ویران شد.

به گفته یکی از ساکنان این محله، تقریبا نیمی از جمعیت ۵۰ هزار نفری شهر بعد از خروج داعش به شهر بازگشته اند، با این حال، آمار رسمی از تعداد ساکنان برگشته در دست نیست.

یکی از احزاب شرکت کننده در انتخابات، حزب نوپای سکولار مدنی است که اواخر سال گذشته شکل گرفت، حزبی که دیگر احزاب سیاسی را متهم کرده که نتوانسته اند امنیت سیاسی ایجاد کنند. حزب مدنی خود را جایگزین جدیدی، خصوصا برای نسل جوان می داند.

زینب حشام، نامزد حزب مدنی در انتخابات پارلمانی عراق می گوید جوانان، ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند که ثروت ملی برای عراق به حساب می آیند.

او می گوید جوانان باید به این اعتقاد برسند که اول و آخر، عراق پناهگاه آنها است.

از جمعیت ۳۷ میلیونی عراق، بیش از ۲۴ میلیون واجد شرایط رای دادن هستند.

انتخابات روز شنبه عراق، پس از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳، چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور به شمار می رود.

سیستم الکترونیکی جدید نتایج انتخابات را در عرض چند ساعت پس از پایان رای گیری ها ارائه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG