لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

۲۵کشته در انفجار گردهمایی انتخاباتی بغداد


انفجار چند بمب در یک گردهمایی انتخاباتی یک گروه شیعه به نام «اصحاب اهل الحق» در بغداد پایتخت عراق، دست کم ۲۵کشته برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات امنیتی عراق، انفجار ها در حالی روی داد که حدود ۱۰ هزار نفر در «استادیوم صنعتی» در شرق بغداد جمع شده بودند و قرار بود این گروه نامزدهای خود برای انتخابات پارلمانی آینده را اعلام کند.

خبرنگار آسوشیتدپرس که در صحنه حضور داشت می گوید صدای تیراندازی های شدیدی را پس از وقوع آن انفجارها شنید و مردم را دید که فرار می کردند.

پلیس و مسئولان پزشکی گفتند حدود ۲۸ نفر نیز مجروح شدند که حال چند نفر از آنها وخیم است.

پیروان «اصحاب اهل الحق» به حملات مرگبار علیه سربازان آمریکایی پیش از خروج آنها از عراق در ۲۰۱۱ دست زدند و مسئولیت ربودن یک پیمانکار بریتانیایی و ۴ محافظ او در سال ۲۰۰۷ را پذیرفتند. این گروه از حمایت ایران برخوردار است و می گوید جنگجویانی به سوریه می فرستد.

شیخ غیث الخزعلی، رهبر گروه، سال ها در بازداشت نیروهای آمریکا بود، اما پس از آن که به دولت عراق تحویل داده شد آزاد شد. در گردهمایی روز جمعه او سخنرانی کوتاهی کرد و شبه نظامیان سنی که دو شهر در استان انبار را در تصرف دارند را به چالش گرفت.

برای انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت، بیش از ۹ هزار نفر نامزد شده اند که برای کسب ۳۲۸ کرسی مجلس عراق با هم رقابت می کنند.
XS
SM
MD
LG