لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

نتایج مقدماتی انتحابات پارلمانی عراق منتشر شد


مقامات عراق می گویند نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، نشان می دهد ائتلاف «حکومت قانون» به رهبری نوری المالکی نخست وزیر، در استان های شیعه نشین نجف و بابل جلوتر است.

نتایج حاکی است اتحادیه ملی عراق در جایگاه دوم قرار دارد، در حالی که ائتلاف سکولار به رهبری ایاد علاوی نخست وزیر سابق، در هر دو استان عقب تر است.

مقامات گفته بودند آنها نتایج را وقتی ۳۰ درصد رای ها شمرده شد اعلام خواهند کرد. مقامات ابتدا خاطر نشان ساختند که قصد دارند یافته ها را روز چهارشنبه منتشر کنند.

امکان دارد بی نظمی هایی در رای گیری موجب تاخیر در بعضی از حوزه ها شده باشد. برخی از رای دهندگان پس از آن که معلوم شد اسامی آنها در ورقه های رای گیری در حوزه هایی که باید رای می دادند وجود ندارد، ناچار شدند در ورقه های موقت رای بدهند.

همچنین کمیسیون «حسابرسی و عدالت» رای های ۵۵ کاندیدا را باطل کرد. کمیسیون می گوید آنها با احزاب سیاسی غیر قانونی ارتباط داشتند.

مقامات عراق قصد دارند نتایج نهایی تمام ۱۸ استان را در پایان مارس منتشر کنند.

در این میان، دفتر نوری المالکی، نخست وزیر می گوید او روز چهارشنبه در بیمارستانی در بغداد تحت عمل جراحی قرار گرفت. اطلاعیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد نوع عمل را مشخص نمی کند، اما می گوید حال مالکی خوب است و او بیمارستان را ترک کرده است.

XS
SM
MD
LG