لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

تلویزیون عراق: ارتش تکریت را از رزمندگان داعش پاک کرده است


ارتش عراق آنچه را هجومی عمده برای بازستانی شهر تکریت می نامد آغاز کرده است. گزارش های تایید نشده حاکی است آنرا پس گرفته است.

مقامات نظامی می گویند عملیات زمینی اصلی بامداد شنبه با نبرد سنگین بین پیکارجویان سنی و نیروهای ویژه ارتش عراق که سعی دارند کنترل یک دانشگاه را دوباره بدست بگیرند شروع شد. هلیکوپترهای توپدار برای عقب راندن َشورشیان منطقه را زیر آتش گرفتند، در همین حال تانک ها از جنوب حمله کردند.

خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام نظامی می گوید «عملیات بزرگی برای پاک کردن تکریت از داعش آغاز شده است.»

اسوشیتد پرس می گوید درعملیات کماندوها، تانک و هلیکوپتر و نیز رزمندگان سنی طرفدار دولت و داوطلبان شیعه شرکت دارند.

یک مقام امنیتی به اسوشیتدپرس گفت هدف فوری بازستانی تکریت است، زادگاه صدام حسین و یکی از دو شهر عمده ای که در هفته های اخیر بدست مردان مسلح گروه دولت اسلامی در عراق و شام و متحدان سنی آنها افتاد. او گفت زمان مشخصی برای پایان عملیات وجود ندارد.

شبکه خبری سی ان ان بنقل از رسانه ها گفت نیروهای امنیتی با پشتیبانی نیروهای ویژه و رزمندگانی از قبایل محلی وارد تکریت شدند.

شیخ خامس الجوبوری ، یک رهبر قبیله ای، پیکارجویان داعش بطرف استان های کرکوک و نینوا عقب نشینی کردند. بااین حال، یک پیکارجو به گزارشگر سی ان ان گفت مردان مسلح داعش کنترل تکریت را در دست دارند اما زد وخوردهای سختی در حدود ۲۰ کیلومتری مرکز شهر ، بسوی سامرا، جریان دارد.

تلویزیون دولتی عراق گزارش داد ارتش و گروه های میلیشای داوطلب تکریت را از رزمندگان داعش پاک کرده اند و از چهار جهت بطرف شهر پیش می روند. سی ان ان می گوید این گزارش ها نمی تواند مستقلا تایید شود.

عملیات ساعتی پس از آن آغاز شد که مقامات آمریکایی گفتند ارتش پهپادهای مسلح را برای حفاظت از مشاوران نظامی آمریکا که برای کمک به مقابله با شورشیان فرستاده شده اند،در آسمان عراق به پرواز درآورده است.

پرزیدنت اوباما در اوائل ژوئن ۳۰۰ پرسنل نظامی را برای تقویت نیروهای امنیتی دولت و کمک به ایجاد مراکز عملیاتی مشترک جهت نبرد با پیکارجویان سنی به عراق فرستاد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در پاریس با وزیران امور خارجه عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی ملاقات کرد و با آنها در باره ایجاد یک وحدت منطقه ای داعش به تبادل نظر پرداخت.

XS
SM
MD
LG